25.04.19

Prijmeme etické kódexy a otvoríme komisie verejnosti, vraví po protikorupčnom audite Trnka

foto: Veronika Janušková
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

AKTUALIZOVANÉ 

Lepšie vyhľadávanie v zverejnených zmluvách aj s ich dodatkami a ďalšími súvisiacimi dokumentmi, otvorenie komisií zastupiteľstva účasti verejnosti, či možnosť pre občanov vystúpiť na rokovaní poslancov.

Ale aj zriadenie verejného registra plánovaných investičných akcií, aby sa záujemcovia mohli na súťaž včas pripraviť, zavedenie jasných kritérií prideľovania dotácií, či prijatie etických kódexov pre zamestnancov samosprávy, ich organizácii aj volených predstaviteľov. 

Toto sú niektoré z opatrení, ktoré by na základe výsledkov protikorupčného auditu chcel presadiť predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (nezávislý). Vo štvrtok informoval o záveroch auditu spolu s Gabrielom Šípošom, riaditeľom Transparency International Slovensko (TIS), ktorá ho vypracovala.

Šesť expertov mimovládnej organizácie za štyri mesiace zmapovalo rozhodovacie procesy samosprávy v pätnástich oblastiach. Zamerali sa na obdobie rokov 2013 až 2017, keď bol županom Zdenko Trebuľa. Protikorupčný audit bol jedným zo sľubov Trnkovej volebnej kampane.

reklamná správa

Riziko konfliktu záujmov 

Najhoršie Transparency vyhodnotila oblasť etických pravidiel pre zamestnancov úradu, pracovníkov podriadených organizácií aj poslancov a župana. Kraj totiž nemá etické kódexy, ktorých dodržiavanie by predchádzalo konfliktu osobného a verejného záujmu či upravovalo otázku prijímania darov. 

„Touto kritickou oblasťou začneme ako prvou. Len tri kraje vrátane košického nemajú prijaté takéto etické kódexy,“ povedal Trnka. Audit nazval „cestovnou mapou“ , ktorá má kraj priviesť k väčšej transparentnosti. O viacerých plánovaných zmenách povedal, že musia byť prediskutované s poslancami. Priznal, že na niektoré oblasti sú v zastupiteľstve značne rozdielne názory. 

Šípoš povedal, že župe navrhli desiatky opatrení, ktoré by mali slúžiť pre župana a poslancov ako podklad k zlepšovaniu vecí. Podľa neho nedostatky závažnejšieho charakteru audit zistil v prístupe verejnosti k informáciám a zapojenia verejnosti do rozhodovania či tvorby rozpočtu.

Šípoš: Zákon nie je ideál 

„Pre nás zákon nie je ideál. Naše odporúčania idú nad jeho rámec. Zákonná transparentnosť je často nedostatočná,“ povedal Šípoš o odporúčaniach TIS.

Trnkovi poďakoval za „odvahu“, že sa rozhodol podrobiť župu auditu, keďže si tým podľa neho „ušil na seba búdu" a bude sa musieť teraz veci snažiť zmeniť. Transparency bude sledovať, či samospráva jej odporúčania zavádza, tvrdí Šípoš.

Pravidelne totiž podľa viacerých indikátorov zostavuje rebríček transparentnosti samospráv. Najbližšie hodnotenie otvorenosti samosprávnych krajov chce organizácia zverejniť koncom roka 2020. V doteraz poslednom rebríčku z roku 2017 košická župa skončila na poslednom mieste.

Audit: Dlhodobé zmluvy kraja sú nevýhodné
Transprency International Slovensko sa pozrela aj na zmluvy, ktoré má KSK uzavreté s dodávateľmi na väčšie finančné plnenia.
G. Šipoš im vytkol neprimerane dlhú dobu platnosti( až 25 rokov) aj to, že sú koncipované tak, že chránia viac záujmy dodávateľa ako samosprávy.
Spomenul zmluvu na dodávku tepla do stredných škôl s firmou Veolia Energy Komfort, prenájom kaštieľa za symbolické nájomné v Žehre firme exposlanca Smeru, ktorá tam prevádzkuje sociálne zariadenie či zmluvy s dopravcami poskytujúcimi autobusovú dopravu.
TIS odporúča tieto zmluvy prehodnotiť, aj keď pripomína, že sú ťažko jednostranne vypovedateľné.
„Máme už analýzy, ďalšie sa robia. Najskôr sa budeme snažiť s druhou stranou korektne dohodnúť. Záujmom župy je aby boli zmluvy nastavené viac hospodárnejšie v prospech kraja ako doteraz,“ povedal R. Trnka.

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Čítajte viac: ksk rastislav trnka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím