26.05.16

Rekonštrukcia kúpaliska ČH sa predlžuje

DNES
Zdieľať:
Už v utorok na budúci týždeň mal zhotoviteľ rekonštrukcie kúpaliska Červenej hviezdy odovzdať mestu ako investorovi dokončenú stavbu. Včera sme sa boli pozrieť, ako postupujú práce na legendárnej plavárni. Už prvý pohľad na stavenisko nasvedčoval, že pôvodný termín je napriek stavebnému ruchu nereálny. Zdá sa, že štyri bazény sú už hotové, v jednom z nich je dokonca napustená voda. V areáli je však stále veľa práce. Týka sa to najmä okolia úpravy terénu.  

Stavbárov zdržalo počasie

Ako sme sa na stavbe dozvedeli, zhotoviteľ, ktorým je konzorcium Inžinierske stavby, a.s. Košice a Berndorf Bäderbau SK, s.r.o. Košice, požiadal mesto o odklad. Termín odovzdania údajne presunuli na 10. jún tohto roku. Informáciu potvrdila hovorkyňa radnice Linda Šnajdárová: „Termín ukončenia stavby bol upravený výlučne z dôvodu nepriaznivých klimatických podmienok pri realizácii spevnených plôch.“ To by však nemalo ohroziť otvorenie kúpaliska už v tejto letnej sezóne. Pôvodná navrhnutá suma do verejnej súťaže na dodávateľa rekonštrukcie bola podľa primátora Richarda Rašiho (Smer) päť miliónov eur, v súťaži sa znížila na štyri milióny eur. Dodatočné práce predstavovali 130-tisíc eur. Problémová bola najmä statika hlavnej budovy, ktorá bola podmytá.  
Cervena hviezda01
V starom vodnopólovom bazéne už je voda.
   

Historický areál si zachová autenticitu

Kúpalisko Červená hviezda je národná kultúrna pamiatka. S tým súvisí aj zachovanie čo najväčšej autenticity historického areálu z roku 1935. „Všetko teda muselo byť zachované v takom stave, v akom to pôvodne bolo. A to vrátane takých detailov, ako sú bazénové fólie,“ vysvetľoval na kontrolnom dni Raši. Súčasťou rekonštrukcie bola obnova pôvodných bazénov a budov, spevnených plôch a oprava technických pamiatok – telesa sprchy s kovovou zbernou nádobou, či skokanskej veže. Pribudne vodnopólový bazén, šmýkačky a chrliče vody v detskom bazéne či vírivka v predbazéne.   Monika Kacejová Foto: Iveta Vaculová  

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím