13.01.17

Roboti kŕmili zvieratá

Foto: Tomáš Koníček

Regionálne kolo najväčšej robotickej súťaže FIRST LEGO League sa konalo v Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Súťaž pozostávala zo štyroch disciplín. A to z tímovej práce, prezentácie výskumného projektu,  dizajnu robota a z plnenia misií v rámci  súťaže.

Turnaj bol určený pre deti a mládež od 9 do 16 rokov. Na plnenie misií mali účastníci 150 sekúnd. Ich úlohou bolo napríklad presunúť žraloka na dané miesto či nakŕmiť zvieratká. V  tímovej práci mohla porota zistiť to, ako deti vedia medzi sebou spolupracovať. 

Podpora zmysluplného trávenia voľného času

„Súťaž sa koná preto, aby podporovala deti v  zmysluplnom trávení voľného času. A tiež  aby mohli rozvíjať nielen odborné, ale aj sociálne zručnosti,“ ozrejmil podstatu akcie organizátor Róbert Hajduk. Na Slovensku už prebehol deviaty ročník. FIRST LEGO League sa každým rokom rozrastá. 

Zvieratá a ľudia

Turnaja sa zúčastnilo až 138 detí.  Témou aktuálneho ročníka je „ANIMAL ALLIES“. Úlohou žiakov je  nájsť spôsob, ako sa môže zlepšiť kontakt medzi ľuďmi a  zvieratami. „Pracujem na robote a jeho programovaní. Práve robím program o mliečnej farme. Jeho úlohou  je nakŕmiť kravy,“ priblížil svoj projekt Tomáš Hegedus zo Základnej školy Hroncovej v Košiciach.

Nie každému však vyšli plány podľa predstáv. Tomášovi Juskovi z Gymnázia Šrobárová jeho robot drsný terén nevydržal: „Chceli sme vyhrať, ale asi sa nám to nepodarí, lebo sa nám zlomilo koleso.“  Z  Košíc postúpia dva najlepšie tímy. Najšikovnejší sa dostanú do semifinálových a finálových kôl. Dostať sa môžu až na celosvetový festival. 

Foto: Tomáš Koníček

Čítajte viac: studenti upjs

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím