15.11.17

Rodinná vášeň prerástla do nevšednej výstavy

foto: Iveta Vaculová

Unikátna rodinná výstava pripomína, že stavanie lega je zábavou pre ľudí bez rozdielu veku.

Scenérie vytvorené zo 100-tisíc kociek, 1 400 figúrok i 25 metrov koľajníc, po ktorých frčí vláčik - ako ináč, tiež postavený z kociek najslávnejšej stavebnice na svete. To všetko môžete vidieť na výstave Bricklandia na Hlavnej 48.

Výstavu si môžete pozrieť na Hlavnej 48 v Barkóczyho paláci, potrvá až do 29. apríla 2018. foto: Iveta Vaculová
Výstavu si môžete pozrieť na Hlavnej 48 v Barkóczyho paláci, potrvá až do 29. apríla 2018. foto: Iveta Vaculová

Inšpiratívni potomkovia

Autorka projektu Bricklandia Zuzana Sabolová prezradila, že k nápadu zorganizovať nevšednú výstavu ju priviedlo šesť vlastných detí. Obľúbenosť Lega v domácnosti prerástla v rodinnú vášeň. „Postupne sa nám stavebnice začali hromadiť a spájať do rôznych scenérií. Veľmi sa nám to páčilo a chceli sme to ukázať aj iným ľuďom,“ uviedla Sabolová. Priniesť výstavné sústavy kociek do dokonalosti im pomohol ich priateľ z Banskej Bystrice, rovnako veľký fanúšik Lega. „Vystavujeme už rok a pol. Začali sme pri Dobšinskej ľadovej jaskyni, neskôr sme sa predstavili aj v Bojniciach, v Tatrách i v Košiciach,“ priblížila Sabolová. 

reklamná sprava

TOYOTA RAV4 TO PRAVÉ SUV PODĽA NOVÝCH KRITÉRIÍ

Zľava až 2000€, navigácia zadarmo, 2.99% úrok - navyše tri splátky zadarmo

Zistite viac

Zrejme najväčším lákadlom pre návštevníkov je obrovské vlakové koľajisko s pohybujúcimi sa vlakmi. „Máme tu aj vlastnú stavebnicu, ktorá zachytáva život v meste. Urobili sme ju tak, aby si mestečko žilo takým normálnym životom. Snažíme sa deti vtiahnuť do deja, aby si všímali aj detaily,“ doplnila Sabolová. Na zvýšenie pozornosti malých návštevníkov umiestnili v scenériách aj šiestich gašparkov. Sabolová povedala, že ak ich deti nájdu, zaradia ich do súťaže o vlastnú Lego stavebnicu.

Zábavné aktivity 

Výstava ponúka pre najmenších rôzne aktivity, ktorými sa dokážu zabaviť celé hodiny. V spoločnej herni majú k dispozícii takmer 30 kilogramov stavebníc. „Zároveň tu majú priestor na maľovanie na grafity stene, zahrať sa môžu aj na tablete, v ktorom skladajú Lego podľa predlohy a tiež súťažia, kto poskladá stavebnicu najskôr,“ povedala Sabolová s tým, že táto moderná zábava láka aj oteckov.

Bricklandia v číslach

- Výstava pozostáva z 12 vitrín a vyše 100-tisíc kociek 
- Celková dĺžka koľajníc je spolu 25 metrov
- Vo vystavovaných scenériách je vyše 1 400 figúrok
- Vystavované scenérie by v reáli zaberali plochu vyše 30-tisíc metrov štvorcových

 

(KL,PS)

foto: Iveta Vaculová

Struk
Zdieľať článok:

Novinársku kariéru odštartoval v roku 2014 ako regionálny redaktor v Gemeri pre denník Korzár a Týždenník MY. Dnes pôsobí v KOŠICE:DNES, venuje sa zaujímavostiam z Košíc a spravodajstvu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím