26.12.18

Do Troch kráľov môžete v Košiciach parkovať zadarmo

foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ 

Mesto Košice preberá definitívne platené parkovanie v centrálnej mestskej zóne aj v rezidentských lokalitách od 7. januára budúceho roka. Dovtedy môžu vodiči na spomínanom území parkovať bezplatne. Mesto to oznámilo v sobotu 22. decembra na svojej webovej stránke.

Motoristi, ktorí budú chcieť v čase od pondelka 24. decembra 2018 až do nedele 6. januára 2019 zaparkovať svoje automobily na platených parkoviskách patriacich mestu, to môžu urobiť bezplatne. „Prijaté Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Košice číslo 157 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzenom území hovorí, že v uvedenom čase sa za dočasné parkovanie motorových vozidiel na parkovacích miestach neplatí,“ oznamuje mesto. 

Mestskí policajti nebudú kontrolovať platenie parkovného až do budúcej nedele. Foto: Veronika Janušková
Mestskí policajti nebudú kontrolovať platenie parkovného až do budúcej nedele. Foto: Veronika Janušková

Kde ušetríte

Podľa uverejnenej správy môže bezplatné parkovanie využiť každý, kto odstaví svoj automobil v centrálnej mestskej zóne či v rezidentských lokalitách na platených parkovacích miestach zaradených do jednotlivých tarifných pásem. Motoristi v tom čase ušetria aj na závorových a osobitných parkoviskách, teda na Kasárenskom námestí, Strojárenskej, Moyzesovej, Orlej a Vodnej ulici, pri Jumbo centre, pred Amfiteátrom, na Festivalovom námestí, pred Východoslovenskými tlačiarňami a pri OC Merkúr. 

Podľa novely spomínaného VZN zo septembra 2018 sa mesto Košice zároveň stáva namiesto spoločnosti EEI od 1. januára 2019 výlučným  prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania. „Keďže až do 6. januára bude parkovanie bezplatné, mesto preberá parkovanie do svojej réžie od 7. januára 2019. O ďalších krokoch a zmenách, ktoré v tejto súvislosti nastanú, budeme verejnosť informovať prostredníctvom webstránky a Facebooku mesta Košice a médií,“ hovorí sa v ozname.

reklamná správa

EEI sa nevzdáva

Spoločnosť EEI sa však stále nevzdáva. Tvrdí, že postupuje v súlade so súčasným právnym stavom a v zmysle platnej zmluvy. V spore o platnosť alebo neplatnosť nájomnej zmluvy s mestom totiž žiadny kompetentný súd ešte nevyniesol právoplatné rozhodnutie. „Okresný súd Bratislava I však vydal dňa 2. 10. 2018 neodkladné opatrenie, ktorým záväzne prikázal mestu Košice okrem iného poskytovať naďalej súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk s našou spoločnosťou,“ pripomína EEI. Práve preto parkovacia spoločnosť vyzývala v posledných dňoch roka rezidentov na predĺženie platnosti rezidentskej karty.

Až po sviatkoch

Firma stále tvrdí, že sa usiluje urovnať vzťahy o rokovanie s mestom, ktoré jej malo minulý piatok ponúknuť rokovanie na 27. decembra, teda na dnešok. S tým však EEI nesúhlasí.

„Navrhnúť takéto dôležité stretnutie v posledný deň pred 5-dňovým vianočným voľnom v takejto dôležitej téme považujeme za nekorektné. Preto sme listom požiadali primátora o stanovenie nového termínu stretnutia po 7. januári 2019, aby sme sa mohli patrične pripraviť,“ píše sa v tlačovej správe spoločnosti.

reklamná správa

Pracovali aj cez sviatky
Nový košický primátor Jaroslav Polaček nám povedal, že mu neostáva nič iné, len akceptovať rozhodnutie EEI a rokovať s firmou až po sviatkoch. „My však pracujeme pre Košičanov aj cez sviatky. Pripravuje sa všetko, vrátane programovania počítačového systému, aby v určený deň mohla mestská polícia čo najhladšie prevziať správu parkovania v centrálnej mestskej zóne aj v rezidentských lokalitách. Postupujeme presne podľa VZN, ktoré schválilo zastupiteľstvo,“ hovorí primátor.

Podľa jeho slov mesto nepostupuje protizákonne v súvislosti s neodkladným opatrením bratislavského súdu. „Podľa nášho názoru i názoru nami oslovených právnikov je VZN vyššia právna norma ako neodkladné opatrenie. Súd nemôže v tomto okamihu vstupovať do právomocí samosprávy,“ myslí si J. Polaček. 

reklamná správa

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím