10.05.17

Rôzne názory znalcov na ocenenie akcií KOSIT-u

Foto: Veronika Janušková

Spolu 29 kusov akcií mesta v KOSIT-e ocenili na 3,6 milióna eur. Spoločnosť medzitým získala nové akvizície, čo podľa kritikov zvýšilo hodnotu firmy. Znalec, ktorý hodnotil spoločnosť, sa odvoláva na to, že vychádzali z daného stavu spoločnosti. Podľa iného osloveného odborníka však zohľadniť očakávané straty alebo zisky polroka pred predajom nie je možné.

Zrušenie alebo pozastavenie súťaže požadovali niektorí mestskí poslanci. Poukazovali na zmeny v KOSIT-e, ktoré mohli zvýšiť aj hodnotu ponúkaných akcií.

Rátali s vývojom

Znalecký posudok vypracovala spoločnosť Kontech na základe objednávky mesta Košice.

„V zmysle ohodnocovacích predpisov znalecký posudok zohľadňuje stav predmetu ohodnotenia k rozhodnému dátumu. Pri ohodnotení sme vychádzali z dostupných podkladov a daného stavu spoločnosti. Výpočet bol vykonaný v súlade s platnými právnymi predpismi a v súlade s predloženými podkladmi, ako aj verejne dostupnými materiálmi. Základným prvkom bol finančný plán vyhotovený na základe historického vývoja spoločnosti pri zachovaní kontinuálneho vývoja do budúcnosti so zohľadnením rozvojových projektov,“ informoval Jozef Mercell, konateľ spoločnosti Kontech.

Zmena je možná

Stanovisko inej znaleckej firmy, ktorá sa zaoberá rovnakou činnosťou, je odlišné. „Zohľadniť očakávané straty alebo zisky o polroka pri predaji nie je možné, lebo k tomuto termínu došlo k zmene účtovného majetku, a tým aj všeobecnej hodnoty majetku,“ reagoval Dušan Moskaľ, konateľ spoločnosti M.D.V. Pripustil, že je možné ohodnotiť vložené investície od rozhodného dátumu do dátumu predaja samostatným znaleckým posudkom, vyhotoveným k dátumu predaja na základe osobných obhliadok znalca. 

KOSIT kupoval

KOSIT nedávno získal skládky v Hanušovciach nad Topľou a vo Veľkých Ozorovciach, ako aj pozíciu prevádzkovateľa prekladiska odpadu v Cemjate pri Prešove.

„Trhové prostredie, v ktorom pôsobí spoločnosť KOSIT, ponúka každodenne príležitosti a súčasne rovnako vystavuje spoločnosť hrozbám, pričom na oboje je potrebné adekvátne reagovať, inak každé zaváhanie využijú konkurenčné subjekty. Prebiehajúca obchodná verejná súťaž tak nemôže predstavovať akúkoľvek prekážku akýmkoľvek činnostiam vyvíjaným spoločnosťou KOSIT, a to aj počas jej priebehu,“ informovala po získaní skládok Jana Končeková z oddelenia PR a komunikácie spoločnosti KOSIT. Mesto Košice uviedlo, že nepovažuje akvizície za dôvod na pozastavenie prebiehajúcej verejnej obchodnej súťaže alebo na vypísanie novej súťaže.

Súťaž prebieha

Predaj 29 kusov akcií spoločnosti KOSIT iniciovalo mesto Košice a schválilo mestské zastupiteľstvo. Radnica vyhlásila verejnú obchodnú súťaž, do ktorej sa s cenovými ponukami prihlásili tri spoločnosti. 

Ponuku na kúpu 29 percent akcií mesta predložil samotný KOSIT s väčšinovým vlastníkom Wood Waste Management. Ďalšími účastníkmi tendra sú právnická firma AKMG z Banskej Bystrice a akciová spoločnosť AVE SR Východ so sídlom v Prahe. 

Táto spoločnosť dáva mestu za jeho akcie najviac, a to 4,61 milióna eur. O 350-tisíc eur menej ponúkli právnici z Banskej Bystrice a niečo cez štyri milióny je pripravený zaplatiť Wood. Firma KOSIT má ešte niekoľko dní na dorovnanie ponuky, a tak uplatniť svoje predkupné právo. Či tak urobí, ešte nie je známe. O predaji rozhodnú mestskí poslanci na júnovom zastupiteľstve.

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: kosit

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím