28.04.16

Sedem statočných dokazuje, že aj ženy hýbu svetom IT

Činčárová
Anna Činčárová
vedúca vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať:
Oblasť informačných technológií bola vždy skôr doménou mužov. Ešte stále prevláda stereotypný názor, že ženy nerozumejú počítačom. Dnes však už aj v Košiciach nájdeme úspešné predstaviteľky nežnej polovice ľudstva, ktoré sa presadili v tejto oblasti. Pri príležitosti Celosvetového dňa žien v IT prezentovali "mužský" svet. Košice IT Valley predstavilo úspešné ženy, ktoré v tomto biznise pôsobia. Mnohé z nich dnes pracujú na riadiacich pozíciách. Aj napriek tomu, že sa pohybujú v kolektíve mužov, neodradilo ich to na ceste za úspechom.  

Muži nepovedia nie

Zuzana Lacková pracuje už viac než desať rokov pre FPT Slovakia. Je expertkou na SAP, aktuálne pracuje v oblasti prístrojového hospodárstva, kde sú len muži. "Nestretla som sa so žiadnou formou diskriminácie alebo podceňovania. Naopak, práca v mužskom kolektíve mi vyhovuje. Ženy majú väčší problém v ženskom kolektíve, kde je väčšia nevraživosť. V našej firme je každý nápomocný, nikto vám nepovie nie," zhrnula svoje skúsenosti Z. Lacková. Daniela Rothová sa prepracovala do riadiacich pozícií na medzinárodných projektoch vo firme IBM Slovensko. "Na mužský kolektív som bola zvyknutá už počas školy, keďže informatika bola mužská doména. Predsudky ešte stále existujú, ale muži, ktorí sa v tejto oblasti pohybujú, sú inteligentní. Rýchlo zistia, že ženy sú rovnocenným partnerom." Podľa nej, Košice poskytujú veľmi dobré možnosti v oblasti IT. Či už je to uplatnenie vo firmách alebo štúdium tohto odboru.  

Prvý web v trinástich

Informatiku na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa rozhodla študovať aj Alica Kačengová, ktorú táto oblasť lákala od malička. V trinástich rokoch vytvorila prvú webovú stránku. "Myslím si, že Košice sú skvelé mesto, ktoré ponúka veľa možností nie len v oblasti IT. Nikdy som neoľutovala, že som sa rozhodla tu študovať," povedala.  
V Európe je stále málo absolventiek
Počet žien, ktoré sa rozhodnú študovať informatiku alebo pracovať v IT firmách je stále nízky. Podľa údajov Európskej komisie z 1000 vysokoškolských absolventiek je len 29 z počítačových odborov.

 

Odchod na materskú nie je strašiakom

Oblasť informačných technológií patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce, vo svete počítačov prichádzajú neustále nové riešenia. Mnohé ženy preto môžu mať obavy z toho, že po odchode na materskú dovolenku im "ujde vlak." Lucia Huštátyová, ktorá už desať rokov pracuje v T-Systems Slovakia, si však pochvaľuje prístup zamestnávateľa. "Aktuálne som na materskej dovolenke s mojimi dvojičkami, firma mi umožnila pracovať aj z domu na polovičný úväzok. Je to veľká výhoda, stále som v kontakte s kolegami a vzdelávam sa," povedala. Rovnakú skúsenosť má aj Zuzana Lacková, expertka na SAP, ktorá pracuje pre FPT Slovakia.  
lacková
Zuzana Lacková je expertkou na SAP, pre FPT Slovakia pracuje 10 rokov.
  "Pracovala som z domu štyri hodinny denne. Na materskej som bola len pol roka. Myslím si, že oblasť IT poskytujú flexibilitu ženám, pretože v dnešnej dobe technológií nám umožňuje pripojiť sa na diaľku a pracovať aj z domu."
Mnohí zamestnávatelia poskytujú ženám na materskej benefity, založenie si rodiny tak nie je diskriminačným faktorom.
"Naša firma garantuje ženám, ktoré idú na materskú, všetky benefity. Môžu si nechať firemný počítač, telefón, ak chcú, sú stále v kontakte s nami. Po návrate do pracovného prostredia môžu absolvovať workshopy, majú možnosť pracovať na flexibilnú pracovnú dobu, part time alebo z domu," vysvetlila Daniela Rothová z IBM Slovensko.
 
Lucia Huštatýová
Na materskej je aj Lucia Huštatýová. Momentálne pracuje z domu.
 

Technické odbory ženy nelákajú

Košice IT Valley reprezentuje viac než 50 spoločností s bezmála 8500 pracovnými miestami. Z toho tvoria ženy približne 20 percent. "Na univerzitách je počet ešte nižší, napríklad na Technickej univerzite (TUKE) študuje na Fakulte elektrotechniky a informatiky len 13 percent žien. Na druhej strane je na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika až 66 percent dievčat," vysvetlila Kristína Kertészová, výkonná riaditeľka Košice IT Valley.
kesterova martina
Martina Kesterová študuje odbor informatika na TUKE.
  Študovať v kolektíve mužov je zvyknutá aj študentka piateho ročníka TUKE Martina Kesterová: "Študujem na fakulte informatiky, na našom odbore je asi 150 študentov, z toho asi osem žien." Podľa nej však informatika nie je len mužským odborom, ženy prinášajú do sveta IT iné myslenie a nadhľad.   Foto: Veronika Janušková  

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím