22.09.16

Šesť škôl v štrajku

V rámci stupňujúceho štrajku neodučili prvé dve vyučovacie hodiny niektorí učitelia či vychovávatelia na šiestich košických školách. Podľa Viktora Pončáka z Iniciatívy slovenských učiteľov je im to síce ľúto, ale už nemôžu inak.  

Kým minulý týždeň sa do štrajku zapojili zamestnanci z troch škôl, a to Gymnázia Šrobárova, Súkromného konzervatória Zádielska a Strednej zdravotníckej školy Moyzesova, tento týždeň sa k nim pridali zamestnanci zo Školy úžitkového výtvarníctva, Gymnázia Jána Amosa Komenského, Gymnázia Poštová a ZŠ Družicová. Zamestnanci zdravotníckej školy už tento týždeň neštrajkovali. V Škole úžitkového výtvarníctva neučilo 25 zo 60 učiteľov, no škola vyriešila absentujúcich učiteľov suplovaním. Na ZŠ Družicová štrajkoval iba jeden vychovávateľ, čiže to žiadne problémy nespôsobilo. S absentujúcimi učiteľmi sa vysporiadali aj na Súkromnom konzervatóriu Zádielska. „My ako škola to podporujeme, ale snažíme sa dodržať aj vyučovací proces,“ povedal zriaďovateľ školy Juraj Sninský.

Podľa Viktora Pončáka z Iniciatívy slovenských učiteľov drvivá väčšina učiteľov štrajk podporuje, no mnohí sa boja zastrašovania na školách. „Množstvo našich kolegýň a kolegov sa bojí vstúpiť do štrajku z toho dôvodu, že dostali odporúčanie, radu alebo aj priamu výzvu od zriaďovateľov škôl, aby sa nezúčastňovali,“ povedal Pončák.

Učitelia požadujú navýšenie platov o 140 eur ešte v tomto roku a o 90 eur od januára 2017, navýšenie rozpočtu na školstvo o 400 miliónov eur a prehodnotenie kreditného vzdelávania učiteľov.

Matej Šulc
Foto: sul

 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím