30.10.15

Sever, na rozdiel od mesta, otvoril komisie občanom

V mestskej časti Sever urobili to, čo nedokázali v samospráve mesta Košice. Miestni poslanci schválili zmenu, ktorá umožní účasť verejnosti na komisiách miestneho zastupiteľstva.
Kosmas Bekiaris,  poslanec Severu
Kosmas Bekiaris, poslanec Severu
Ich zasadnutia budú verejné okrem prípadov, keď sa rokuje o informáciách chránených zákonom. Občania nesmú rušiť rokovanie a ich prítomnosť bude možná do naplnenia miest určených pre verejnosť. Doplniť takto štatút komisií, ktorý predložil starosta Marián Gaj (nezávislý), navrhol poslanec Kosmas Bekiaris (nezávislý). Pôvodný materiál rátal s tým, že právo prísť na komisiu ako hostia majú len všetci poslanci, prednosta a kontrolór mestskej časti. „Je to o tom, aby občan mal možnosť vidieť, ako v komisii konkrétny poslanec pracuje. Aj na základe toho sa môže rozhodnúť, či mu dá svoj hlas aj nabudúce,“ povedal Bekiaris. Rozhodol jeden hlas Otvorenie komisií schválili poslanci Severu len rozdielom jedného hlasu. Jozef Filipko (Sieť, SMK, Nova), najväčší kritik zmeny, sa obáva masovej účasti verejnosti na rokovaniach komisií. „Ak chce väčšia skupina obyvateľov riešiť lokálne problémy, malo by byť k tomu zvolané verejné zhromaždenie,“ hovoril. Bekiaris mu oponoval, že ani na zasadnutia zastupiteľstva, ktoré sú verejné zo zákona, nechodí veľa ľudí. Presadiť verejnosť komisií mestského zastupiteľstva sa viackrát pokúšali mestskí poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda (nezávislí). Magistrát ich návrhy začiatkom roka odmietol zaradiť do programu zastupiteľstva s tým, že pripravuje úplne nový rokovací poriadok. Primátor Richard Raši (Smer) ho predložil poslancom v septembri. Schválený materiál zachováva neverejnosť komisií. Tak ako doteraz môžu občania prísť na rokovanie, len ak to samotná komisia odhlasuje (stalo sa, že záujemcov na rokovanie nepustili). Po novom občanom pribudla komplikácia, musia vopred poslať písomné oznámenie o účasti a komisia rozhodne, či môžu byť prítomní. Petruško: Len pre odborníkov
M. Petruško
M. Petruško
Námestník primátora Martin Petruško (Smer) to zdôvodňoval aj tým, že komisie sú odborným poradným orgánom zastupiteľstva a tomu by malo zodpovedať aj ich zloženie. „Pokiaľ sa občan chce dozvedieť nejaké informácie z komisie, myslím si, že cez poslancov nemá problém sa k tým informáciám dostať,“ povedal. Zmenou v novom rokovacom poriadku je, že poslanec, ktorý nie je členom komisie, sa rokovania môže zúčastniť, len to musí nahlásiť jej sekretárovi. Mimovládna nezisková organizácia Transparency International Slovensko odporúča, aby komisie boli priamo otvorené verejnosti, teda aby prítomnosť občana komisia nemusela odsúhlasiť. Dôvodom je, že práve v týchto orgánoch sa de facto tvoria rozhodnutia, ktoré potom poslanci často už iba schvália. (hun, rok)
Neprešlo to ani v parlamente 
Komisie zastupiteľstva mohli byť verejné zo zákona. Novelu, ktorá by to zaviedla, ale v marci neschválil parlament. 
Presadzoval ju nezaradený poslanec Martin Fedor. „Značná časť agendy je prejednávaná v komisiách, ale napriek evidentnej spoločenskej objednávke zastupiteľstva nie sú schopné zakotviť verejnosť ich rokovaní,“ napísal v dôvodovej správe.
Košickí parlamentní poslanci za Smer (Richard Raši, Otto Brixi a Milan Géci) sa pri hlasovaní o novele zdržali.
(rok)
Foto 1 a 3: Veronika Janušková Foto 2: ke

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím