18.08.19

Sever proti Juhu

Foto: Jozef Jarošík

Súčasťou prísahy jazdcov Pony Expressu bol aj stret vojsk z obdobia občianskej vojny v USA. 

Tá  prebiehala od roku 1861 do roku 1865 medzi severnými štátmi, často nazývanými Únia a štátmi južnými, označovanými ako Konfederácia. Po viac ako 150 rokoch sa boje presunuli do Areálu zdravia v Čermeli. „Ide o stret unijných a konfederačných vojsk i za účasti delostrelectva.

reklamná správa

História sa asi nebude opakovať a vyhraje to najskôr konfederácia. Nám ale ide o rekonštrukciu bojov a uctenie si pamiatky slovenských a českých  vojakov, ktorí sa tohto konfliktu zúčastnili," povedal Vladislav Dušek, 1. seržant 9. dobrovoľníckeho regimentu. 

„V tomto oddieli, ktorý bol formovaný neďaleko Chicaga, preukázateľne slúžili aj traja rodáci z Južných Čiech," dodal Vladislav Dušek z Plzne. Na strane Severu bojoval aj Andrej Gallik, ktorému v sobotu slávnostne odhalili pamätnú tabuľu na Alžbetinej ulici, kde v dome č.16 zomrel v júni 1885.

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím