25.09.18

Signatárom Magna Charta Universitatum je aj UVLF v Košiciach

foto: Veronika Janušková

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach sa v septembri oficiálne stala súčasťou združenia európskych univerzít Magna Charta Universitatum.

 Ako povedala hovorkyňa UVLF Mária Rusnáková, stalo sa tak na pôde štvrtej najstaršej univerzity sveta - Univerzity v Salamanke, pri príležitosti osláv jej 800. výročia. „Počas slávnostného ceremoniálu za prítomnosti španielskeho kráľa Filipa VI. a kráľovnej Letizie podpísala dekrét aj rektorka UVLF v Košiciach Jana Mojžišová. Tým sa univerzita zaviazala dodržiavať akademické hodnoty tvoriace hlavné posolstvo charty, a teda nezávislosť akademickej slobody, dostupnosť vzdelania a slobodu bádania a prepájanie vzdelávacej a výskumnej aktivity,“ spresnila Rusnáková.    

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

„Ako signatárka listiny som nesmierne hrdá na členstvo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach do veľkej rodiny svetových univerzít, ktoré sa rozhodli spoločne ochraňovať hodnoty zakotvené v dokumente Magna Charta Universitatum. Je nesmierne dôležité, aby boli základné princípy charty zachované a aby si všetci signatári uvedomovali dôležitosť šírenia poznania a odovzdávania vedomostí mladším generáciám,“ uviedla Mojžišová.    

Dokument podľa Rusnákovej podpísalo už viac ako 800 univerzít z 86 krajín. Okrem UVLF v Košiciach boli slovenskými signatármi v tomto roku aj Katolícka univerzita v Ružomberku, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.    

Magna Charta Universitatum je základná listina, ktorá definuje akademické slobody a inštitucionálnu autonómiu dnešných univerzít.    

reklamná správa

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím