12.06.19

SK 8: Kritika hlavných kontrolórov voči KSK je jednostranná a neobjektívna

Foto: Veronika Janušková
/ JH
TASR / JH
Autor
Zdieľať:

Združenie samosprávnych krajov SK 8 označilo za jednostranné a neobjektívne tvrdenia Združenia hlavných kontrolórov samosprávnych krajov SR (HK 8), ktoré kritizovalo „kontroverzné kroky“ vedenia Košického samosprávneho kraja (KSK) vo vzťahu k hlavnému kontrolórovi kraja Ľubomírovi Hudákovi.

Kontrolóri okrem iného vyčítali KSK neposkytovanie súčinnosti pri kontrole vykonávanej na úrade tohto kraja.

reklamná správa

ŠKODA SCALA Monte Carlo!

Objednajte si novú ŠKODA SCALA alebo si vyberte z našich vozidiel v Moris Slovakia na Alejovej 4.

Zistite viac
 

Povinnosti kontrolóra

Podľa stanoviska SK 8 by sa kontrolóri v rámci svojej činnosti mali zaoberať rozvojom kontrolnej činnosti, prevenciou aj odbornými otázkami. Hodnotenie aktuálnej situácie v samosprávnych krajoch v zmysle zákona o samospráve vyšších územných celkov nespadá do ich kompetencií.

„Kontrolná činnosť hlavných kontrolórov, ako aj zamestnancov tohto útvaru, musí byť apolitická a založená výlučne na odbornosti. Hlavní kontrolóri, ktorí sú zamestnancami samosprávnych krajov, by mali byť partnermi v procese a nehodnotiť iba ex post. Združenie samosprávnych krajov je otvorené komunikácii s HK 8. Budeme preto iniciovať stretnutie s jeho zástupcami,“ informoval predseda SK 8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Stanovisko prijali predsedovia samosprávnych krajov v pondelok (10. 6.) na rokovaní v Novom Smokovci. So združením HK 8 vyjadrili súhlas v tom, že v rámci kompetencií samosprávnych krajov nie je možné akceptovať mocensko – politické tlaky ohrozujúce nezávislosť kontroly, čo platí aj pre zamestnancov útvaru hlavného kontrolóra.

„Každý kontrolór je totiž viazaný právami a povinnosťami, ktoré vychádzajú z platnej legislatívy a zákonníka práce, keďže je zamestnancom úradu a vzťahujú sa na neho pracovnoprávne predpisy. Nemá kompetencie neobjektívne prezentovať vlastné názory či hodnotiť vnútorné záležitosti samosprávneho kraja,“ informovalo Združenie SK 8.

Predsedovia samosprávnych krajov ďalej uviedli, že integrita a autonómne rozhodovanie hlavných kontrolórov za súčasnej právnej úpravy nie sú žiadnym spôsobom obmedzené. 

Neochota Trnku

V aprílovom stanovisku Združenie HK 8 prijalo so znepokojením informácie od svojho člena o neposkytovaní súčinnosti pri kontrole vykonávanej na Úrade KSK.

„Po zistení závažných nedostatkov, z ktorých rezultovalo aj podanie oznámenia o podozrení zo spáchania trestných činov, sa hlavný kontrolór a jeho útvar stretol s neakceptovaním návrhov na motivačné ohodnotenie zamestnancov zaradených na jeho útvare a so snahami o diskreditáciu útvaru hlavného kontrolóra. Zavŕšením tlaku na integritu hlavného kontrolóra a jeho útvaru bolo zo strany KSK podanie správnej žaloby na hlavného kontrolóra, ktorý je zamestnancom KSK,“ uviedlo združenie kontrolórov.

Neakceptovateľným je podľa neho aj stav niekoľkomesačnej neochoty predsedu KSK Rastislava Trnku (OĽaNO, SaS, KDH, Nova, Šanca) komunikovať s hlavným kontrolórom KSK.

KSK deklaroval, že pri každej kontrole poskytuje plnú súčinnosť a vedenie úradu sa s hlavným kontrolórom pravidelne stretáva. Združenie HK 8 prijalo svoje stanovisko podľa vedenia kraja na základe jednostranných informácií.

reklamná správa

Čítajte viac: ksk rastislav trnka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím