12.07.19

Škola bude mať dažďovú záhradu

Foto: Veronika Janušková

V Košiciach sa tento týždeň konal prvý ročník Letnej univerzity vody. Viac ako 50 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia vybudovalo v Mestských lesoch niekoľko prekladaných hrádzok a v areáli Základnej školy na Hroncovej dažďovú záhradu.

Cieľom letnej univerzity je rozvíjať teoretické aj praktické vedomosti o projektoch a spôsoboch zadržiavania vody v krajine a ozdravovania klímy. Jedným zo spôsobov, ako vrátiť vodu do miest, je budovanie tzv. dažďových záhrad. Zachytávajú vodu, ktorá by inak odtiekla do kanalizácie. Včera takúto záhradku dobrovoľníci vytvárali na ZŠ Hroncova.

Areál základnej školy sa premení na bioklimatickú záhradu.  Foto: Veronika Janušková
Areál základnej školy sa premení na bioklimatickú záhradu. Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Lepší vzduch, menej prachu

„Z Košíc ročne odteká zhruba 10 miliónov kubíkov vody, za ktoré dokonca platíme, a potom nám chýba. Vplyvom zníženia výparu vody sa znižuje aj vlhkosť vzduchu a zvyšuje sa prašnosť. Prach potom dýchame a vznikajú z toho rôzne alergie a respiračné ochorenia,“ vysvetlil Michal Kravčík, predseda občianskeho združenia MVO Ľudia a voda, ktorý túto akciu zorganizoval.

Vytváraním takýchto záhrad chcú ľuďom ukázať, že je možné dažďovú vodu udržať priamo v meste. „Začíname od škôl. Je dôležité, aby si deti uvedomovali, že vďaka tomu bude lepšia klíma, vlhkejší vzduch a čistejšie ovzdušie,“ dodal Kravčík. 


Foto: Veronika Janušková 

Šírenie osvety 

S budovaním záhrady včera pomáhali aj dobrovoľníci zo zahraničných organizácií z Anglicka či Francúzska. Hotová by mala byť už dnes. „Hlavným dôvodom, prečo sme tu, je  získanie praktických skúseností. Je to šanca naučiť sa viac o tejto aktivite, a to nielen tým, že nám niekto niečo povie a vysvetlí, ale tým, že si to aj sami vyskúšame. Vďaka tomu lepšie pochopíme, ako takéto záhrady fungujú a aký vplyv majú na našu planétu a ako šíriť túto aktivitu do celého sveta,“ povedala nám Minni Jain, riaditeľka organizácie Flow Partnership z Anglicka. Ako dodala, podobné projekty fungujú aj v Británii, ale v inej forme. „Tu sa naučíme nové spôsoby, ako vrátiť vodu späť do nášho prostredia. Zároveň to tu môžeme aj prakticky urobiť, nielen o tom počúvať,“ vysvetlia M. Jain. 

Ruku k dielu pridala aj Minni Jain, ktorá sa sem prišla naučiť nové spôsoby udržiavania vody v mestách. Foto: Veronika Janušková
Ruku k dielu pridala aj Minni Jain, ktorá sa sem prišla naučiť nové spôsoby udržiavania vody v mestách. Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím