13.04.17

Škola na KVP vyháňa autá zo svojho areálu

Foto: Veronika Janušková

Parkovisko alebo školské ihrisko? Takýto problém riešia na Čordákovej ulici na Sídlisku KVP.  

Spojená škola svätých košických mučeníkov už nechce, aby asfaltovú plochu v zadnej časti jej areálu využívali obyvatelia okolitých bytových domov na parkovanie. Zariadenie, pod ktoré patrí gymnázium, základná aj materská škola, tvrdí, že bude slúžiť ako ihrisko. 

Podľa riaditeľky školy Adriany Bariovej by chceli priestor využívať ako športovisko pre žiakov počas telesnej výchovy aj cez prestávky. „Parkovanie na plochách vyhradených pre deti zabraňuje rozvíjaniu aktivít jednak školy, ako aj občianskeho združenia Haliganda," vysvetľuje. 

Navyše, podľa nej dochádza k znečisťovaniu pozemku, poškodzovaniu majetku a problémom sú aj „asociálne živly", ktoré sa tam pri škole zdržiavajú. 

V školskom areáli sa už smie parkovať iba pri ceste. Keď ho začnú zatvárať, nebude sa ani tam.
V školskom areáli sa už smie parkovať iba pri ceste. Keď ho začnú zatvárať, nebude sa ani tam. / Foto: veja

Pozemok oplotia

Svoj pozemok sa preto chystá škola oplotiť. Vysvetľuje to aj bezpečnostnými dôvodmi, keďže z tejto strany k hlavnému vchodu školy nevedie chodník. 

„Deti v školskom veku sa nemajú ako ku škole bezpečne priblížiť. Pred niekoľkými rokmi viedol chodník pod oknami školy, bol ale premenený na cestu a parkovisko," hovorí Bariová. Niektorí obyvatelia Čordákovej upozorňujú na akútny nedostatok parkovacích miest v tejto lokalite. Podľa nich by autá mohli stáť na pozemku školy v čase, keď ich nevyužíva. Týka sa to aj parkoviska pred školou, ktoré je v mimopracovných dňoch prázdne a uzatvorené reťazou.      

„Parkovanie by tu mohlo byť povolené aspoň v noci alebo cez prázdniny, keď v škole nikto nie je," vraví jeden z vodičov. 

Foto: veja
Foto: veja

Kto by to otváral?  

Bariová vraví, že o nočnom parkovaní uvažovali, ale nakoniec takúto možnosť zavrhli, lebo areál by nemal kto otvárať a zatvárať. „Čo v prípade, ak niekto ráno neodíde z parkoviska? Budeme ľudí obvolávať telefonicky? Zaspali ste? Odídete dnes do práce?" pýta sa. 

Problém s parkoviskami musí podľa nej mestská časť riešiť „komplexne". Požadovať od škôl uvoľnenie ihrísk podľa nej nie je správna cesta. 

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím