10.11.17

Skúška zdatnosti pre kone i policajtov

foto: Veronika Janušková

Jazdná polícia pôsobí v Košiciach už deviaty rok. Sídli v priestoroch jazdiarne na Triede KVP, kde má ustajnené aj kone. Práve tu sa v stredu konalo súčinnostné cvičenie, ktoré má pomôcť zdokonaliť sa nielen jazdcom, ale najmä koňom pri zásahoch na športových podujatiach či demonštráciách.

Výcviku sa zúčastnili oddelenia jazdnej polície z Bratislavy a Košíc, zamestnanci pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva policajného zboru, pracovníci zo služobnej kynológie a študenti Strednej odbornej policajnej školy.

Cvičenia v jazdiarni na Triede KVP sa zúčastnilo desať koní.foto k článku: Veronika Janušková
Cvičenia v jazdiarni na Triede KVP sa zúčastnilo desať koní. foto: Veronika Janušková

Dvaja nováčikovia

Pri takomto cvičení je dôležité zachovať všetky bezpečnostné predpisy, preto figurantami nikdy nie sú civilné osoby, ale príslušníci policajného zboru. Celé cvičenie, ktoré riadi inštruktorka, je skúškou zdatnosti nielen pre policajtov, ale najmä pre kone. Tie musia prejsť niekoľkými podobnými cvičeniami, aby ich bolo možné nasadiť do ostrej akcie.

„Kone sa budú možno trošičku plašiť, ale to je úlohou, aby sme navodili skoro tú reálnu situáciu, ktorá môže prísť niekoľkokrát do roka,“ poznamenala inštruktorka cvičenia Monika Viková.

reklamná sprava

Kto spieva, vyhráva!

Zavolaj, zaspievaj a dostaneš 10x pivo! A to nie je všetko.

Zistite viac

Cvičenia sa zúčastnilo desať koní, štyri z Bratislavy a šesť z Košíc. Medzi nimi sú dvaja nováčikovia. „Každý jeden kôň aj služobný pes musí predtým, ako splní základnú zdravotnú spôsobilosť, zvládnuť spolu s jazdcom alebo psovodom trojmesačný výcvikový kurz,“ tvrdí veliteľ jazdnej polície Vincent Vaľko.

Rizikové podujatia

V rámci simulovaných akcií kone museli prejsť viacerými situáciami. Išli oproti rozostavenému nečinnému davu alebo pokojne prešli cez pokrikujúcich ľudí hádzajúcich fľaše a loptičky. Na záver rozháňali dav s pomocou vodného dela. Cvičenia organizujú pravidelne, aby boli pripravení aj na nečakané zásahy. Nikdy sa nedá predpokladať, ktoré z podujatí bude natoľko rizikové, aby polícia musela zasahovať aj na koňoch.

K reálnemu zákroku jazdnej polície došlo v tomto roku dvakrát. Naposledy na futbalovom zápase v Michalovciach, kde polícia vďaka spolupráci všetkých zložiek dostala situáciu pod kontrolu.

Jazdná polícia musí byť pripravená na nečakané zásahy.
Jazdná polícia musí byť pripravená na nečakané zásahy. foto: Veronika Janušková

Dávid Novotný
foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: policia

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím