03.05.18

Slanecká cesta bližšie k rozšíreniu

Foto: Robo Hakl

Zmluvu o dielo na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie a modernizácie Slaneckej cesty podpísalo mesto Košice s bratislavskou firmou Amberg Engineering Slovakia.

Uchádzačov radnica hľadala prostredníctvom elektronickej aukcie. Do súťaže sa prihlásili tri firmy, hlavným kritériom bola cena. Samospráva bude čerpať peniaze z európskych fondov. 

Súčasťou kontraktu je dokumentácia meračských prác, geodetické zameranie záujmového územia, zakreslenie inžinierskych sietí vrátane príslušného rozsahu administratívnych a inžinierskych činností. 

Víťazná firma musí vypracovať dokumentáciu pre územné rozhodnutie pre stavbu aj pre stavebné povolenie na rekonštrukciu a rozšírenie Slaneckej cesty. Všetky tieto činnosti majú byť vypracované do desiatich mesiacov od podpisu zmluvu. 

Spoločnosť bude vykonávať aj autorský dohľad na stavbe. Cena je dohodnutá na vyše 583-tisíc eur.

Radnica stále pokračuje vo výkupoch pozemkov pod budúcou cestou. Naposledy od bratislavskej firmy získala v marci viac ako 300 metrov štvorcových za vyše 11-tisíc eur. Pokračujú rokovania s fyzickými osobami, ako aj s firmami. 

V súčasnosti nepriepustnosť Slaneckej cesty spôsobuje zníženie prepravnej rýchlosti cestujúcich v mestskej a prímestskej autobusovej doprave, pretože vozidlá verejnej hromadnej dopravy stoja v kolónach. Negatívne to ovplyvňuje aj chodcov, keďže chýbajú chodníky a často v danej lokalite dochádza aj k nehodám.

V ranných hodinách a popoludní vznikajú na Slaneckej ceste kolóny trvajúce aj desiatky minút. Foto: Robo Hakl
V ranných hodinách a popoludní vznikajú na Slaneckej ceste kolóny trvajúce aj desiatky minút. Foto: Robo Hakl

Za 21 miliónov eur

Rekonštrukcia a modernizácia Slaneckej cesty má stáť 21 miliónov eur. Projekt ráta s komplexnou prestavbou konštrukcie vozovky vrátane úpravy jej podložia. Šírka jazdných pruhov má byť 3,25 metra, pričom by išlo o rozšírenie v úseku dlhom približne 2,5 kilometra.

Vzniknúť má chodník pre cyklistov aj pre peších. Počíta sa aj s prestavbou a dostavbou svetelne riadených križovatiek. 
Súčasťou autobusových zastávok má byť prístrešok pre cestujúcich či automat na cestovné lístky. Budú bezbariérové, s prvkami pre nevidiacich, elektronickou informačnou tabuľou a bezpečnostnou kamerou.

Čítajte viac: doprava

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím