09.09.17

Slávnosti vína sa začali

foto: Veronika Janušková

Už 11 rokov majú možnosť Košičania spoznávať dávne tradície vinárstva a hodovania v regióne. V piatok sa oficiálne pri Dolnej bráne začal ich ďalší ročník za prítomnosti predstaviteľov nášho mesta ale aj z partnerského maďarského mesta Miškolc. 

Košice boli kedysi mestom, ktoré vínu hodovalo od pestovania viniča až po samotné vinobranie. Kopce okolo dnešného centra boli posiate vinicami, a hoci z tých sa nezachovalo nič, Košičania neprestali tento nápoj obľubovať doteraz.

Košické víno

Mestom prešiel sprievod, odzneli príhovory ale aj krst nového košického vína s názvom Cassavita, ktorého meno je slovnou hračkou zo slov „Cassa“, čo je latinské pomenovanie Košíc a „vita“ – život. Podľa odborníkov je to kvalitné biele suché akostné značkové víno s chráneným označením pôvodu. Z predaja každej fľaše pôjde jedno euro poputuje na rekonštrukciu pamiatky, ktorú si Košičania sami vyberú. Hlasovanie bude prebiehať prostredníctvom tabletov v Dolnej bráne i v Katovej Bašte, pričom do užšieho výberu sa dostali Urbanova veža, Miklušova väznica a Košický hrad.

Pestrý program

Všetkých prítomných potom zaujalo lisovanie hrozna priamo na Hlavnej ulici ale aj množstvo stánkov s remeselníckymi produktmi.  Na pódiu sa predstavil folklórny klub Omladina, Michal Kentoš & Band a v diskoštýle roztancoval prítomných DJ Pepo live. Na záver bola ohňová šou. 

Ešte aj v sobotu

Na Slávnostiach vína nechýbajú ani vystavovatelia, ktorí prispejú delikatesami ako stvorenými na konzumáciu pri poháriku vínka – či už olivami, paštétou alebo syrmi. Dovedna sa predstaví vyše 40 spoločností, ktoré spája láska k dobrému vínu. Už tradične je ochutnávka v podzemí Dolnej brány a v Katovej bašte, medzi ktorými premáva vláčik, ktorý zabezpečuje kyvadlovú dopravu. Záujemcovia si môžu vychutnať vínko ešte aj v sobotu od 14. do 22. hodiny.

 

foto: Veronika Janušková, Robo Hakl

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím