15.06.19

Slovensko bolo 7 minút bez prezidenta. Môže za to Andrej Danko

Foto: TASR

 AKTUALIZOVANÉ 

Počas sobotňajšej slávnostnej inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej došlo ku chybe zo strany predsedu parlamentu Andreja Danka.

Ako uvádza portál Aktuality.sk, podľa Ústavy Slovenskej republiky má byť nový prezident Slovenska vymenovaný v presnom čase, a to o 12.00 hodine na poludnie. V tom čase totiž skončila funkcia bývalého prezidenta. V sobotu na pravé poludnie teda Andrej Kiska ukončil svoju funkciu a Zuzana Čaputová mala v tomto čase zložiť svoj prezidentský sľub. 

reklamná správa

Neočakávaná situácia

Protokolista Ladislav Špaček v živom vysielaní Markízy  povedal, že počas inaugurácie nastala neočakávaná situácia. Slovensko totiž nemalo 7 minút prezidenta. V čase, keď mala Zuzana Čaputová skladať sľub, mal svoj prejav predseda parlamentu Andrej Danko, čím jej zloženie sľubu znemožnil.

Vyjadrenie Kancelárie Národnej rady SR

Reakcia k včera medializovaným informáciám a mediálnemu rozruchu spôsobenom pánom Ladislavom Špačkom, ktorý v priamom prenose povedal, že Slovensko nemalo 7 minút hlavu štátu. 

Pán protokolista  by si mal najskôr naštudovať Ústavu SR predtým, než začne šíriť neoverené správy. V Ústave SR sa totiž uvádza len čas zloženia sľubu nového prezidenta, nie čas skončenia mandátu predchádzajúceho prezidenta. Čl. 101 (7) v Ústave SR hovorí: "(nový prezident) Sľub skladá pred Národnou radou Slovenskej republiky do rúk predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.” To znamená, že tvrdenia, že Slovensko nemalo prezidenta sú nesprávne.

Rovnako nesprávne sú aj ďalšie tvrdenia, ktoré sa po včerajšej inaugurácii objavili v médiách. Podľa tých, počas 7 minút prevzal predseda NR SR na seba prezidentské kompetencie. No podľa Ústavy SR by v prípade, že by Slovensko naozaj nemalo prezidenta, prešla väčšina právomocí podľa Čl. 105 (1) na Vládu SR.

„A v neposlednom rade, ak by sme sa mali riadiť podľa kľúča, ktorý počas inaugurácie vyslovil v televíznom vysielaní pán Špaček, tak počas inaugurácie pána prezidenta Andreja Kisku malo Slovensko jednu minútu dvoch prezidentov. Andrej Kiska totiž zložil prezidentský sľub do rúk predsedníčky ÚS SR o 11:59. Vyzývame preto pána protokolistu na verejné ospravedlnenie.“

reklamná správa

S týmto tvrdením sa stotožnil aj právny poradca pani prezidentky Zuzany Čaputovej, pán Kubina. 

„Mrzí nás, že pán protokolista Špaček riešil právne otázky namiesto toho, aby ocenil celkový priebeh a prácu zamestnancov Kancelárie NR SR, ktorí sa podieľali na organizácii inauguračnej Slávnostnej schôdze NR SR.“

Čítajte aj: 

 

Čítajte viac: politika

/ SŠ
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím