09.01.18

Smer a Most ukázali silu. Trnkovi zrušili zastupiteľstvo

foto: Veronika Janušková

Aktualizované. Prvé riadne zasadnutie zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) malo dnes krátke trvanie. Poslanci neschválili jeho program, ktorý im predložil župan Rastislav Trnka (nezávislý). 

Okrem iného v ňom bola voľba podpredsedov kraja, vytvorenie komisií zastupiteľstva a voľba ich predsedov. Na odmietnutie návrhu programu vyzvali poslanci Renáta Lenártová (Smer) a Karol Pataky (Most-Híd). Zdôvodnili to tým, že materiály neboli zverejnené na webe desať dní pred zasadnutím, ako to vyžaduje rokovací poriadok, ale iba sedem.   

Trnka pritom sám pri otvorení rokovania tento nedostatok priznal a požiadal poslancov o ústretovosť. Vysvetľoval, že návrh programu bol zverejnený v dostatočnom časovom predstihu, ale expedovanie materiálov sa zdržalo, lebo časť z nich mu neskoro doručili niektorí poslanci.     

Lenártová však porušenie internej legislatívy kraja označila za závažné. „Bola by som nerada, keby sme takto začínali prvé pracovné rokovanie zastupiteľstva v tomto volebnom období,“ povedala.    

reklamná správa

Ochutnaj nové košické pivo Bitang by KOŠICE:DNES!

Navštív hostinec na Hlavnej 65 a vychutnaj si leto v Hostinci.

Zistite viac

Predviedli väčšinu 

Za neschválenie programu hlasovalo 31 poslancov. Nadpolovičnú väčšinu v 57-člennom zbore predstavuje aspoň 29 hlasov. 

Potvrdilo sa tým to, že klub Smer, klub Most-Híd, do ktorého vstúpili aj dvaja nezávislí poslanci, a Spoločný poslanecký klub NEKA, SNS a ŠKV majú v zastupiteľstve krehkú väčšinu. S touto trojkoalíciou hlasovala aj nezaradená poslankyňa Lenka Kovačevičová. 

Klub pravicových strán OĽaNO-SaS-KDH-NOVA spolu s Klubom nezávislých poslancov, ktorí podporujú Trnku, má len 26 hlasov.  

Trnka považuje neschválenie programu za obštrukciu. Upozornil, že rokovací poriadok sa pre dlhé rokovania o zložení klubov dôsledne nedodržal aj v iných častiach. Podľa neho pripravený program nemal veľa bodov, materiály boli jednoduché, preto sa dali naštudovať za kratší čas.

„Som sklamaný z rozhodnutia niektorých poslancov, obzvlášť jedného klubu. Myslím si, že sa nenaplnili ich slová, že chcú spolupracovať a pomáhať rozvoju kraja,“ povedal s narážkou na Spoločný poslanecký klub, ktorý vedie Peter Bečarik z SNS. 

V tomto šesťčlennom klube pôsobia aj štyria nezávislí poslanci, všetko starostovia alebo primátori vrátane starostu košickej mestskej časti Juh Jaroslava Hlinku.   

Päť podpredsedov nechce 

Trnka si myslí, že krajskí poslanci z vládnych strán zablokovali rokovanie, lebo nesúhlasil s ich nomináciami na vicežupanov. Ich kluby požadovali, aby nimi boli Emil Ďurovčík (Smer), ktorý bol aj podpredsedom za župana Zdenka Trebuľu, Pataky z Most-Híd a Bečarik zo SNS. Zároveň deklarovali, že odhlasujú aj ďalších dvoch podpredsedov z pravicového klubu a klubu nezávislých poslancov.           

„Nebudem robiť zo samosprávneho kraja rukojemníka straníckych centrál. Verzia piatich podpredsedov sa nestotožňuje s mojou predstavou fungovania kraja,“ hovorí župan. 

Lenártová na otázku, či dala väčšinová koalícia Trnkovi signál, že musí prijať ich požiadavky, neodpovedala. „Nech si to vysvetlí, ako chce,“ uviedla. Župan tiež naznačil, že niektorí zamestnanci Úradu KSK mohli prípravu zastupiteľstva sabotovať tak, že sa nedodržal rokovací poriadok. „Pred ďalším zastupiteľstvom si budem musieť dať pozor na niektorých ľudí na úrade,“ povedal Trnka.       

Predseda klubu OĽaNO-SaS-KDH-NOVA Rastislav Javorský spomína, že v predchádzajúcich volebných obdobiach, keď bol županom Zdenko Trebuľa zo Smeru, sa stalo, že materiály dostali poslanci jeden alebo dva dni pred rokovaním, ale ako opozícia to nenamietali.

Podľa župana R. Trnku (vľavo) mu poslanci vládnych strán neschválili program rokovania, lebo odmietol ich nominantov na podpredsedov samosprávneho kraja. Rokovacia sála sa po štvrťhodine vyprázdnila.foto na dvojstrane: Veronika Janušková
Podľa župana R. Trnku mu poslanci vládnych strán neschválili program rokovania, lebo odmietol ich nominantov na podpredsedov samosprávneho kraja. foto: Veronika Janušková

Javorský: Stiahla ich moc  

Aj on kritizuje poslancov zo Spoločného poslaneckého klubu, bez ktorých by Smer a Most-Híd nevytvorili v župe väčšinu. V súvislosti s nimi hovorí o tom, že „má podozrenie z politickej korupcie“. 

„V tomto klube sú starostovia a primátori, tým je povedané všetko. Vládna moc ich stiahla k sebe,“ dodal. Podľa neho je tiež možné, že predstavitelia vládnych strán zablokovali zastupiteľstvo, lebo sa s nezávislými ešte nedohodli na všetkých podmienkach podpory. „Ak majú 31 poslancov, mohli si schváliť tie body, ktoré chceli,“ povedal. 

Kovačevičová: Demagógia

Kovačevičová, ktorá je starostkou mestskej časti Nad jazerom, to považuje za „demagógiu“. Vraví, že nemá problém Trnku podporiť, keď predloží návrhy „v súlade s legislatívou“.

Tvrdí, že od klubov zložených z poslancov vládnych strán za ich podporu nič nepožadovala.

„Chcem si zachovať nezávislosť. Budem znova kandidovať za starostku, ale od nikoho nič nepotrebujem, vystačím si sama,“ povedala.      

Zákon hovorí, že ak zastupiteľstvo „nie je spôsobilé rokovať a uznášať sa“, nové zasadnutie zvolá župan do štrnásť dní. Trnka hovoril, že tak urobí v najbližšom možnom termíne.    

Rokovacia sála sa po štvrťhodine vyprázdnila.foto: Veronika Janušková
Rokovacia sála sa po štvrťhodine vyprázdnila. foto: Veronika Janušková

Časť poslancov vrátila stravný lístok

Keď krajský poslanec strávi na rokovaní zastupiteľstva aj s cestou naň a späť viac ako štyri hodiny, má od župy nárok na obed. 

Poslanci Košického samosprávneho kraja  preto dostávajú stravný lístok v hodnote 4,60 eura. Po zrušení zasadnutia sa členovia klubu OĽaNO-SaS- KDH-NOVA a Klubu nezávislých poslancov rozhodli lístok vrátiť na Úrad KSK.  

Stravné lístky zozbieral od poslancov Ladislav Rovinský. foto: veja
Stravné lístky zozbieral od poslancov Ladislav Rovinský. foto: veja

Milan Potocký z prvého klubu hovorí, že ako poslanci pracovali len pätnásť minút. „Zhodli sme sa na tom, že kto nepracuje, nech neje,“ povedal.    

„Neprišli sme sa sem najesť, ale rokovať, aby sme nejakým spôsobom posunuli kraj dopredu,“ povedal Miloš Ihnát z toho istého klubu. 

Poslanci z klubov, ktoré odmietli schváliť program, odišli z rokovacej sály hneď po ukončení zasadnutia. „Myslím si, že lístok si nechali,“ dodal Ihnát.

foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: poslanci ksk

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím