30.01.18

Smer zasa spochybňuje, ako Rastislav Trnka zvolal zastupiteľstvo

foto: Veronika Janušková

Poslaneckému klubu Smer v košickom krajskom zastupiteľstve sa nepáči, že župan Rastislav Trnka (nezávislý) zvolal na štvrtok mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva.

V programe má jediný bod - zriadenie komisie na ochranu verejného záujmu a voľbu jej členov. Poslanci Smeru si myslia, že tým porušil rokovací poriadok.

„Podľa neho sa mimoriadne zastupiteľstvo zvoláva na prerokovanie závažných otázok, ktoré nemôžu byť prerokované v riadnych termínoch. Zriadenie komisie nie je mimoriadnou udalosťou a bolo nepochybne dosť času na prerokovanie tohto bodu v riadnom termíne. Jediným problémom je nečinnosť predsedu," tvrdí predsedníčka poslaneckého klubu Smer Renáta Lenártová.

reklamná správa

Raz už rokovanie zablokovali

Práve na jej návrh poslanci Smeru spolu s poslancami klubu Most-Híd a klubu, ktorý vedie Pavol Bečarík z SNS, začiatkom januára neschválili Trnkom predložený program prvého riadneho zastupiteľstva v tomto volebnom období.

Dôvodom bolo, že materiály na rokovanie boli poslancom odoslané sedem a nie desať dní pred zasadnutím, ako to vyžaduje rokovací poriadok. Trnka to označil za obštrukciu a súčasť nátlaku trojkoalície, aby akceptoval ich nominantov na podpredsedov kraja.

V pondelok župan oznámil, že mimoriadne zastupiteľstvo zvoláva spolu s klubom OĽaNO - SaS – KDH – NOVA a Klubom nezávislých poslancov. Povedal, že tak urobili, aby nevznikli pochybnosti o dodržiavanie zákona, ktorý hovorí, že poslanci musia do tridsiatich dní od nástupu do funkcie podať majetkové priznania a tie kontroluje práve komisia na ochranu verejného záujmu.

Trnka naznačil, že ak by program obsahoval aj iné body, tri kluby, ktoré majú v zastupiteľstve väčšinu, by ho znova neschválili.

Smer a Most ukázali silu. Trnkovi zrušili zastupiteľstvo

Viac k téme

09.01.18
Smer a Most ukázali silu. Trnkovi zrušili zastupiteľstvo

Rastislav Trnka: Zákon s tým nepočíta

„Neschválením programu riadneho zastupiteľstva sme sa dostali do situácie, ktorá nie je v zákone jednoznačne pomenovaná. Zároveň Rokovací poriadok zastupiteľstva KSK schválený za čias môjho predchodcu Zdenka Trebuľu nerieši takúto situáciu a okrem iného nie je v mnohých svojich ustanoveniach ani v súlade so zákonom," povedal Trnka.

Lenártová naopak tvrdí, že zastupiteľstvo udržiava nefunkčné Trnka. Podľa nej nemusel po zrušení pôvodného čakať so zvolaním ďalšieho rokovania dva týždne. Vraví, že termín nového zastupiteľstva s rovnakým program mohol určiť už na druhý deň.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím