05.01.21

Sociálna poisťovňa začala posielať dôchodcom zvýšené dôchodky

Foto: Pexels.com

Dôchodcovia začínajú v januárových výplatných termínoch dostávať od Sociálnej poisťovne (SP) zvýšené dôchodky.

Informoval o tom špecialista komunikácie SP Marian Škotka.

Zvýšenie súvisí s valorizáciou dôchodkov od 1. januára 2021.

„Dôchodky sa budú zvyšovať buď o 2,6 %, alebo najmenej o pevnú, garantovanú sumu zvýšenia dôchodku,“ pripomenula Sociálna poisťovňa.

Garantovaná suma pritom závisí od typu dôchodku.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac
 

O zvýšenie dôchodku netreba žiadať

Ako spresnila SP, plný starobný dôchodok sa zvýšil minimálne o 9,40 eura a starobný dôchodok vyplácaný v polovičnej sume najmenej o 2,90 eura. Minimálne zvýšenie predčasného starobného dôchodku je o 9,10 eura a polovičného predčasného starobného dôchodku o 3,30 eura.

Poberateľ plného invalidného dôchodku s mierou poklesu nad 70 % dostane minimálne o 7,80 eura viac, pri vyplácaní polovičnej sumy dostane aspoň o tri eurá viac. Pri invalidnom dôchodku s mierou poklesu do 70 % je zvýšenie najmenej na úrovni 4,40 eura, pri polovičnom vyplácaní aspoň o 1,90 eura.

Zvýšenie sa dotýka aj vdovského a vdoveckého dôchodku, pri vyplácaní plnej výšky dôchodku dostanú poberatelia aspoň o šesť eur viac, pri polovičnom vyplácaní o 2,60 eura viac. Sirotský dôchodok je v roku 2021 vyšší minimálne o 2,80 eura, pri polovičnom vyplácaní o 1,40 eura.

Sociálna poisťovňa opäť pripomenula, že o zvýšenie dôchodku netreba žiadať.

„Poberatelia dôchodkov dostanú o zvýšení písomné rozhodnutie. Dôchodky vo vyššej sume im budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2021 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2021 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2021,“ spresnila SP.

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím