16.10.19

Spomínali na Juzeka Psotku

Foto: Veronika Janušková

Na pamätnej tabuli v Parčíku Jozefa Psotku sú vyobrazené dva legendárne vrcholy - Mount Everestu a Gerlachu. Na jednom z nich mu srdce vždy zaplesalo, na druhom prestalo biť.

Horolezecká legenda v extrémnych horolezeckých podmienkach zachovávala mravné a etické princípy tohto športu - solidaritu, vzájomnú podporu, zodpovednosť a priateľstvo. Tieto slová predniesla dnes pri pamätnej tabuli v Parčíku Jozefa Psotku jeho sestra Eva Mathéová.

„V tejto časti mesta na Železnej ulici sme sa narodili. Otec bol rušňovodič, blízko bolo depo. Toto je zóna nášho života, odkiaľ sme vychádzali,“ povedala.

Priateľstvo nadovšetko

Jozef Psotka, ktorý zahynul 16. októbra 1984 na Mount Evereste, zachovával hodnotu skutočného priateľstva na každej horolezeckej expedícii. Pri spomienke na výstup na piatu najvyššiu horu sveta Makalu, vysokú 8 463 metrov, sa všetkým tisli slzy do očí. „Chyba Jana Kounického z vrcholového družstva a následný pád znamenal, že nebol schopný sám zostupovať. Jozef spolu s Ivanom Fialom ho transportovali do piateho tábora, ale ďalej to nešlo...“ 

Pokus o výstup na vrchol sa tak v roku 1973 zmenil na záchrannú akciu. „Môj brat s ním zostal v osemtisícovej výške takmer až do konca jeho života. Po ôsmich dňoch dostal do vysielačky jasný príkaz, aby sa kvôli vlastnej rodine vrátil dolu. Vyčerpaný napokon zostúpil do základného tábora...“

Bol im vzorom

Na dnešnej spoločnej spomienke sa zúčastnili i študenti Gymnázia na Šrobárovej ulici, kde Jozef Psotka študoval. Sandra Vaľková prečítala pred pamätnou tabuľou v mene všetkých spolužiakov tieto vety:„Sme hrdí, že bol absolventom našej školy. Svojimi činmi a postojom k životu nás všetkých inšpiroval a možno aj jeho zásluhou rastie na Šrobárke nová horolezecká generácia,“ uviedla študentka 2. A triedy. 

Že zo strany školy nešlo o formálnu akciu, ako to pri mnohých spoločenských podujatiach býva, svedčí fakt, že pedagogička Dana Bugorčíková sama pokorila najvyšší vrch Rakúska Grossglockner vysoký 3 798 m.

„Zatiaľ to bol môj najvyšší lezecký výstup. Na vrchole je niečo, čo asi každý lezec pociťuje s obrovskou radosťou - pokoj duše, kľud, ticho a premýšľanie v sfére oblakov, kde všetky starosti necháte tam dole,“ povedala učiteľka telesnej výchovy.

„Psotka bol skromný, obetavý a jeho morálne vlastnosti sú veľkým vzorom ako pre nás učiteľov, tak aj pre žiakov našej školy,“ dodala Bugorčíková.

reklamná správa
 

Bez požehnania

Košický rodák takto opísal radostné pocity na vrchole osemtisícoviek. „V tej chvíli človek myslí na všetkých, ktorých má rád, na krajinu, v ktorej vyrástol a ktorá ho vychovala. Dožičil by som prežiť ten pocit každému, kto dáva športu všetko, kto sa čestne borí v pote tváre s prekážkami, čo sa stavajú do cesty,“ povedal pred rokmi Jozef Psotka. 

Pred každou výpravou dostal Jozef požehnanie od svojej mamičky. „Na Mount Everest však odišiel bez neho, keďže ona už vtedy nežila. A napokon sa ani on nevrátil domov,“ povedala na záver spomienkovej akcie Eva Mathéová.

V galérii NAJ himalájcov
Prvý človek, ktorý vystúpil na osemtisícovú Anapurnu bol Maurice Herzog v roku 1950. Neskôr ako minister kultúry Francúzska dal súhlas, aby bol Košičan Jozef Psotka zaradený do galérie najvýznamnejších himalájcov sveta.


Čítajte aj:

Foto: Veronika Janušková 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím