01.08.17

Správu verejného osvetlenia zvládneme, tvrdí DPMK

foto: Veronika Janušková

Mesto Košice počíta s tým, že jeho dopravný podnik bude správu a údržbu verejného osvetlenia zabezpečovať možno až do konca roka. 

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) prevzal túto činnosť od spoločnosti Eltodo Osvetlenie, ktorej včera po pätnástich rokoch skončila zmluva, ale mesto neuzavrelo verejnú súťaž na výber nového poskytovateľa služieb verejného osvetlenia formou koncesie.  

„Mesto využije jediné možné riešenie - zadanie zákazky ,in house, svojej obchodnej spoločnosti. DPMK je technicky a odborne spôsobilý poskytovať tieto služby,“ informovala Linda Šnajdárová, hovorkyňa mesta.

Mestská firma má v predmete činností, podobne ako Eltodo, podľa obchodného registra zapísanú montáž, opravu a údržbu elektrických zariadení do 1000 voltov.  

Verejné osvetlenie prevezme dopravný podnik

Viac k téme

31.07.17
Verejné osvetlenie prevezme dopravný podnik

DPMK: Máme kapacity

Podľa zmluvy medzi mestom a DPMK musí spoločnosť zabezpečiť aj dispečing 24 hodín denne s vyčlenenou telefónnou linkou či evidenciu hlásených porúch a odstraňovania škôd.

DPMK odmieta pochybnosti, že novú činnosť nie je pripravený. „Má k dispozícii všetky povolenia na túto činnosť a vyčlenil na tento účel potrebné technické a personálne kapacity. Plnohodnotne zabezpečí prevádzkovanie verejného osvetlenia, a to až do času, kedy sa prevádzky ujme víťazný uchádzač z verejnej súťaže,“ doplnila L. Šnajdárová. 

Dodáva, že mesto zadalo podniku správu a údržbu verejného osvetlenia do konca roka 2017.

Mestská firma sľubuje, že prevádzkovanie verejného osvetlenia plnohodnotne zabezpečí. Skúsenosti s touto činnosťou nemá. foto: Veronika Janušková
Mestská firma sľubuje, že prevádzkovanie verejného osvetlenia plnohodnotne zabezpečí. Skúsenosti s touto činnosťou nemá. foto: Veronika Janušková

Podrobnosti nezverejňujú

Prečo sa tender zdržal, mesto nechce zverejniť. „Čo sa týka priebehu a predpokladaného ukončenia verejnej súťaže, z dôvodu zachovania princípov verejného obstarávania mesto Košice nemôže zverejňovať bližšie informácie o prebiehajúcom procese verejného obstarávania na výber koncesionára,“ vraví Šnajdárová.  

Odvoláva sa na to, že iný postup by mohli kontrolné orgány považovať za neoprávnený zásah do priebehu obstarávania s cieľom ovplyvniť priebeh a výsledky súťaže.  

V Prahe verejná súťaž trvala takmer tri roky, kým ju nakoniec zrušili. Dôvodom boli opakujúce sa námietky porazených uchádzačov. 

reklamná správa

Platia mesačne

Samospráva doteraz firme Eltodo Osvetlenie platila mesačne od 252 do 267-tisíc eur. Vlani za služby zaplatila radnica celkovo viac ako 3,1 milióna eur. 

Denník KOŠICE:DNES oslovil Eltodo s otázkou, či sa do tendra prihlásila. Do uzávierky spoločnosť neodpovedala. 

Pred schválením súťaže na koncesiu poslancami mestského zastupiteľstva vlani v decembri, riaditeľ a konateľ Eltodo Osvetlenie Tomáš Šimko uviedol, že majú eminentný záujem ďalej spolupracovať s mestom Košice. „Pokiaľ bude vypísaná súťaž, naša spoločnosť sa do nej určite prihlási,“ tvrdil vtedy T. Šimko.

Priebeh súťaže

  • 12.12.2016 – zastupiteľstvo schválilo súťaž na koncesiu
  • 14.03.2017 – vyhlásenie súťaže na osvetlenie
  • 09.05.2017 – plánované otváranie obálok uchádzačov
  • 15.06.2017 – predpokladané ukončenie procesu
  • 31.07.2017 – koniec zmluvy so spoločnosť Eltodo
  • 01.08.2017 – osvetlenie preberá Dopravný podnik

 

Investícia do modernizácie
V rámci koncesie sa má zrealizovať doposiaľ najrozsiahlejšia modernizácia, rekonštrukcia a skvalitnenie verejného osvetlenia s predpokladanou výškou investície takmer 28 miliónov eur. Okrem iného bude vymenených viac ako 15 000 svietidiel a nahradené za LED technológie. Za nové nahradia až 5 000 stožiarov. Posilnené bude osvetlenie 100 najrizikovejších priechodov pre chodcov.
 

 

Čítajte viac: dpmk osvetlenie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím