10.09.19

Stav národných parkov je nepriaznivý, upozornili na to štátni ochranári

ilustračná foto: Veronika Janušková

Zo slovenských národných parkov odchádzajú kubické metre dreva, ničia sa tu biotopy a ich stav nie je priaznivý. V Národnej rade (NR) SR na to poslancov v utorok upozornili štátni ochranári.

Odovzdali im aj pohľadnice s  fotografiami výrubov v národných parkoch. Poslancov ochranári požiadali, aby podporili prijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá má zakázať plošné výruby v národných parkoch.

„Štátni ochranári potrebujú lepšie kompetencie, aby mohli zodpovedať za to, ako národné parky aj ostatné chránené územia vyzerajú. Tieto kompetencie v súčasnosti nie sú dostačujúce,“ skonštatoval generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Martin Lakanda.

Ambiciózna novela 

Riešením je však podľa jeho slov navrhovaná novela, o ktorej majú parlamentní poslanci rozhodovať v polovici septembra - a ak ju NR SR schváli a prezidentka podpíše, platiť má od januára 2020.

„Takýchto snáh za posledných 17 rokov tu bolo veľa, táto novela je však ambiciózna a treba využiť túto šancu. Tie kompetencie, ktoré dostaneme, nám umožnia lepšie spravovať najhodnotnejšie územia a prírodné bohatstvo,“ povedal Lakanda. List so žiadosťou o podporu spolu s pohľadnicami odovzdal predsedovi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Petrovi Antalovi (Most-Híd).

reklamná správa

Budúci vývoj národných parkov 

Poslanec tvrdí, že bude apelovať na svojich kolegov v parlamente, aby podporili novelu, ktorá je podľa neho prelomová v ochrane prírody.

„Je načase, že sa dostala do parlamentu a máme možnosť takýmto spôsobom ovplyvňovať budúci vývoj národných parkov,“ uviedol Antal. Riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Mário Perinaj podotkol, že na Slovensku sú aj pozitívne príklady z lesníckej praxe a miesta, kde sa realizuje prírode blízke hospodárenie.

„Často to robia lesníci v prvom stupni ochrany, ktorí sú presvedčení o tom, že takéto hospodárenie je ekologické a ekonomické. Našou snahou je presadiť takýto spôsob hospodárenia aj v národných parkoch,“ spresnil. Upozornil na to, že na Slovensku je čoraz citeľnejšia klimatická zmena a pokiaľ nebude mať krajina zdravé a odolné lesy, najmä ľudia budú znášať dôsledky.

Zvyšovanie ochrany 

Štátni ochranári tvrdia, že novela síce nedokáže vyriešiť desaťročia neriešené „neduhy“, na druhej strane je však podľa nich teraz šanca podstatne zvýšiť ochranu národných parkov.

Novela zákona o ochrane prírody je výsledkom dvojročných rokovaní medzi predstaviteľmi ministerstva životného prostredia s partnermi vrátane ministerstva pôdohospodárstva či štátneho podniku Lesy SR. Zakazuje plošné výruby v národných parkoch a výruby. Výstavba, úpravy korýt riek či iné zásahy, ktoré by mohli ohroziť prírodu, budú podliehať súhlasu štátnych ochranárov.

Národné parky na Slovensku:
• Tatranský národný park (TANAP)
• Národný park Nízke Tatry (NAPANT)
• Národný park Veľká Fatra
• Národný park Malá Fatra
• Národný park Pieniny (PIENAP)
• Národný park Poloniny
• Národný park Slovenský raj
• Národný park Slovenský kras
• Národný park Muránska planina
(zdroj:  Štátna ochrana prírody SR)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím