17.03.19

Študent v Košiciach neodvolil. Pre chybu úradníka

Foto: archív DK

Prezidentské voľby v Košiciach sa zaobišli bez udalostí, ktoré by znamenali vážnejšie narušenie ich priebehu. K najmenej jednej kurióznej situácii ale došlo. 

V jej dôsledku mladý volič Dávid Kovács z Rimavskej Soboty nemohol absolvovať volebný akt.

V Košiciach študuje na Fakulte umení Technickej univerzity. Keďže vedel, že v deň konania volieb bude v Košiciach, mesiac vopred požiadal o vydanie hlasovacieho preukazu.

Žiadosť musel poslať na Okresný úrad v Rimavskej Sobote, pretože malá obec, v ktorej má trvalý pobyt, je v súčasnosti bez starostu. Kovács opisuje, že prvý hlasovací preukaz mu poslali na nesprávnu korešpondenčnú adresu. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Na druhý pokus

Poslal ďalšiu žiadosť. Na druhý pokus mu prišiel len prázdny preukaz bez údajov.

Keďže 23 - ročný študent volil mimo bydliska prvýkrát, myslel si, že to nie je problém. V sobotu chcel v Košiciach voliť prezidenta vo volebnej miestnosti na základnej škole na Staničnej ulici. Okrsková volebná komisia mu to pochopiteľne nedovolila.

Ako oficiálny dôvod podľa študenta uviedla, že hlasovací preukaz je neplatný, lebo na ňom chýba pečiatka obce. Svoj problém potom skúsil mladík riešiť tak, že zavolal na infolinku ministerstva vnútra. Oznámili mu, že dnes sa to už riešiť nedá.

Sklamaný Dávid Kovács s prázdnym hlasovacím lístkom. Foto: DK
Sklamaný Dávid Kovács s prázdnym hlasovacím lístkom. Foto: archív DK

Nechcel ho preháňať 

Preto potom napísal e-mail na Okresný úrad v Rimavskej Sobote. Následne mu zatelefonoval zamestnanec odboru všeobecnej vnútornej správy, ktorý podľa slov Kovácsa priznal, že sa stala chyba. „Ponúkol mi, že mi na svoje náklady donesie hlasovací preukaz do Košíc. Odmietol som to. Nechcel som, aby kvôli tomu musel v sobotu cestovať dve hodiny sem a potom dve hodiny naspäť,“ povedal študent.

Ak by chcel voliť mimo svojho trvalého bydliska v druhom kole, o volebný preukaz už nemôže požiadať listom ani elektronicky, iba osobne.  

Čítajte aj: 

(VH, ROK) 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím