01.11.18

VIDEO: Štyria nezávislí kandidáti na post primátora Košíc sa vzdali svojej kandidatúry!

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Kandidátov na primátora Košíc ubúda. Štyria nezávislí odstúpili z volieb v prospech Aleny Bašistovej (nezávislá). 

Ján Dečo, Miroslav Špak, Richard Havrilla a Milan Lesňák to oznámili v stredu aj za účasti Bašistovej na spoločnej tlačovej besede. „Spája nás rovnaká krvná skupina a verím, že dobojujeme do víťazného konca. Máme riešenia, aby boli Košice silnejšie, slušnejšie. Ja určite neodstúpim,“ uviedla Bašistová. 

Na otázku, či by sa vzdala svojho poslaneckého mandátu v Národnej rade, nakoľko za súbeh funkcií opakovane kritizovali Richarda Rašiho zo smeru povedala, že každá minca má dve strany. 

reklamná správa

ŠKODA Scala už v predaji!

Objednajte sa na testovaciu jazdu na vozidle ŠKODA Scala v Moris Slovakia na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac

Cez týždeň v Bratislave  

„Ja moju robotu beriem, že v nedeľu v noci idem do Bratislavy a v piatok večer sa vraciam. Na druhej strane som blízko informácií a vyjednávaní, čo je dôležité pre budúcnosť Košíc,“ povedala.  
Podľa Špaka sa podarilo spojiť silný tím a Košičania dostanú Košice do vlastných rúk. „Musíme ľudí zbaviť pochybností. Necítil som v posledných dňoch, že to vyhrám, teraz ma teší, že môžeme mať nezávislé mesto,“ konštatoval. Havrilla povedal, že po diskusii v Tabačke pochopil,  že ak sa spoja, budú oveľa silnejší. Všetci totiž majú podľa neho rovnaký smer a  Bašistová aj skúsenosti z vrcholnej politiky. „Vie, čo ju čaká,“ uviedol. 

Dečo: Chceli to ľudia 

Podľa Lesňáka dokáže ako nová líderka komunikovať s celým politickým spektrom, preto zvolil túto cestu. Dečo ho doplnil, že každý z odstúpených kandidátov dokázal potlačiť svoje osobné ego. „Ľudia na uliciach sa nás pýtali, prečo sa trieštime. Preto som sa rozhodol takto, lebo máme širokú programovú zhodu,“ povedal. Dodal, že nechcel by, aby sa jedno zlo vymenilo za druhé. Bližšie sa k tomu nechcel vyjadrovať.  Okrem Lesňáka boli všetci títo bývalí kandidáti v stredu večer hosťami v predvolebnej debate Dušana Karolyiho v televízii KOŠICE:DNES. Obhajovali tam svoje rozhodnutie a vysvetľovali pohnútky, ktoré ich k nemu viedli.

reklamná správa

Pred mesiacom tvrdili iné   

V ankete denníka KOŠICE:DNES začiatkom októbra ani jeden z nich priamo nepripúšťal, že by sa vzdal v prospech iného. Špak uviedol, že medzi kandidátmi nevidí nikoho, v prospech ktorého by bol ochotný obetovať vlastnú kandidatúru. „V posledných primátorských voľbách som sa obetoval a bolo to zneužité. Urobím všetko preto, aby vyhral nielen schopný, ale aj slušný a tvorivý kandidát,“ vyhlásil Dečo. 

V televíznej diskusii už vysvetľovali, že situácia sa zmenila po prieskume predvolebných preferencií. „Všetko sa vyvíja, mám väčšiu šancu presadiť veľkú časť svojho programu,“ hovoril Špak. Havrilla zasa vidí možnosť vytvorenia silného tímu, ktorý má šancu voľby vyhrať. Dečo pripustil, že mal s rozhodnutím problém. V posledných komunálnych voľbách sa vzdal kandidatúry práve v prospech Bašistovej, a tá neskôr tiež z volieb odstúpila a vyjadrila podporu kandidátovi pravice Rudolfovi Bauerovi, ktorý napokon jasne prehral s Rašim. „Vysvetlili mi, akú úlohu vtedy zohrali Bašistová, Procházka a strana Sieť. Vtedy rozhodovala strana, teraz nie,“ povedal Dečo. Zároveň všetci traja popreli, že by dostali za podporu  Bašistovej prísľub budúcej funkcie či mestských zákaziek. Uviedli, že v ich tímoch s rozhodnutím spojiť sa ľudia súhlasia. Na sociálnych sieťach v komentároch zazneli aj názory, že ide vlastne o nahrávanie Smeru, pretože Bašistová ho svojím hlasovaním podporuje v Národnej rade. „Ja som si prešiel štatistiku jej hlasovaní v parlamente a skutočnosť je iná ako mediálny obraz,“ tvrdí Dečo. 

Titl a Kravčík o tom vopred nevedeli. Z kroku Lesňáka sú rozhorčení 

Štvrtý z odstúpených kandidátov M. Lesňák sa televíznej debaty nezúčastnil. Dvaja odborníci z jeho tímu, dopravný expert Pavel Titl a odborník na ekológiu vody Michal Kravčík, na sociálnych sieťach vyjadrili svoje prekvapenie a rozhorčenie. „Tým, že rozhodnutiu Milana diskusia tímu expertov nepredchádzala, je zrejmé, že funkciu primátora by nezvládol. Ak by bol vážnym kandidátom, vedel by predvídať riziká svojho rozhodnutia s možnými fatálnymi dôsledkami. To, že unáhlene dobrovoľne odovzdal svoju dôveru kandidátke, ktorá v Národnej rade hlasovala za dôveru bývalému ministrovi vnútra R. Kaliňákovi v kauze Bašternák, odsúva na náhradnú lavičku politický dôveryhodných politikov v Košiciach,“ napísal Kravčík. Podľa Titla v stredu ostalo sklamaných veľa Košičanov. „Najhoršie je, keď ťa sklamú tí, od ktorých to najmenej očakávaš. Nevedel som o tom a určite s tým nesúhlasím. Niektorí ešte na politikov nedozreli,“ uviedol. Lesňák mal dnes vypnutý mobil, na email nereagoval.

Polaček: Bašistová je záložný plán Smeru 


V prieskumoch pred Alenou Bašistovou vedie dvojica Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, SPOLU – občianska demokracia, Progresívne Slovensko) a Martin Petruško (Smer, SNS, SZS). Petruško odkázal, že spojenie nezávislých kandidátov berie na vedomie a nekomentuje ho.

Polaček vyhlásil, že štyria kandidáti podporili političku, ktorá v parlamente podporuje vládnu koalíciu SMER-u. 

Mal vraj tiež ponuky

„Tvrdia, že urobili gesto pre zmenu v Košiciach. Ja si naopak myslím, že podporili smerácky plán B, ktorý sa tu celé leto pripravoval. Chcem veriť, že omylom,“ tvrdí Polaček.

Podľa neho aj on dostal v posledných dňoch ponuky s otázkami čo je ochotný dať za podporu. „Prestupy, ktorých sme svedkami dnes, sa nedejú náhodou. Smeru ide o veľa a ich ľudia sú pripravení vyjednávať a robiť aj kompromisy. Želám si, aby nedošlo k triešteniu hlasov tých, čo si skutočne želajú zmenu smeru v Košiciach. Sme svedkami tvrdých zákulisných hier a intríg. Verím ľuďom, že sa nenechajú oklamať,“ povedal.Foto: Veronika Janušková
(FER, HKL)

reklamná správa

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím