17.05.18

...a tak to ide dookola

foto: Veronika Janušková

V Košiciach žije podľa zasvätených odhadov okolo 800 bezdomovcov. Viacerí z nich svojím správaním vedia rozčúliť či pohoršiť obyvateľov i návštevníkov mesta.

Jeden z našich čitateľov nás upozornil na takúto skupinku, ktorá sa zdržiava na Terase. „Na Šafárikovej triede a Gudernovej ulici pri detských ihriskách každý deň pijú a potom vyspávajú na zemi pri lavičkách. Už som to riešil aj s mestskou políciou, tá je však bezradná, lebo zákon je na takýchto ľudí krátky,“ napísal nám nahnevaný muž. 

Ďalším miestom, kde sa bezdomovci stretávajú a popíjajú, sú kríky pri vežiakoch na Južnej triede bezprostredne vedľa budovy Mestských lesov. „Ťažko viem vysvetliť vnučke, ktorú tadeto takmer denne vediem z neďalekej škôlky, prečo tí špinaví ujovia ležia na zemi a prečo sa pri nich váľajú fľaše,“ pripája svoju skúsenosť Ružena, ktorá v jednom z vežiakov býva. 

Dohľad nad verejným poriadkom je kompetenciou mestských policajtov. Tí si však s problémovými bezdomovcami môžu len ťažko poradiť. Postupovať totiž môžu len v medziach, ktoré im dovoľuje zákon. 

reklamná správa

„O spomínaných miestach, kde sa zdržiavajú problémoví ľudia, vieme. Často sa zdržiavajú napríklad aj na Luníku II. Hliadky tam často chodia. Na to, aby sme ich mohli z miesta vykázať, musí byť zrejmé, že spáchali nejaký priestupok, ktorý musíme vedieť aj dokázať, napríklad verejné pohoršenie. A aj potom ich môžeme len napomenúť, pretože finančná sankcia je doslova bezpredmetná, nedá sa od nich vymôcť a oni to dobre vedia. Po odchode hliadky sa na miesto opäť vrátia, a tak to ide dookola. Viac nám zákon neumožňuje,“ opísal situáciu hovorca mestskej polície Róbert Juhászi. 

V Amerike je podľa jeho slov napríklad zákonná možnosť, že tamojšia obdoba mestskej polície môže ľudí vzbudzujúcich verejné pohoršenie zadržať a súd im môže uložiť trest verejnoprospešných prác. U nás takúto možnosť strážcovia verejného poriadku nemajú.

foto: veja

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím