17.05.18

...a tak to ide dookola

foto: Veronika Janušková

V Košiciach žije podľa zasvätených odhadov okolo 800 bezdomovcov. Viacerí z nich svojím správaním vedia rozčúliť či pohoršiť obyvateľov i návštevníkov mesta.

Jeden z našich čitateľov nás upozornil na takúto skupinku, ktorá sa zdržiava na Terase. „Na Šafárikovej triede a Gudernovej ulici pri detských ihriskách každý deň pijú a potom vyspávajú na zemi pri lavičkách. Už som to riešil aj s mestskou políciou, tá je však bezradná, lebo zákon je na takýchto ľudí krátky,“ napísal nám nahnevaný muž. 

Ďalším miestom, kde sa bezdomovci stretávajú a popíjajú, sú kríky pri vežiakoch na Južnej triede bezprostredne vedľa budovy Mestských lesov. „Ťažko viem vysvetliť vnučke, ktorú tadeto takmer denne vediem z neďalekej škôlky, prečo tí špinaví ujovia ležia na zemi a prečo sa pri nich váľajú fľaše,“ pripája svoju skúsenosť Ružena, ktorá v jednom z vežiakov býva. 

Dohľad nad verejným poriadkom je kompetenciou mestských policajtov. Tí si však s problémovými bezdomovcami môžu len ťažko poradiť. Postupovať totiž môžu len v medziach, ktoré im dovoľuje zákon. 

reklamná správa

Si kreatívny? Navrhni logo pre Košickú stanicu a vyhraj!

Hraj o zájazd do Prahy pre 2 osoby s prehliadkou Plzenského pivovaru a vreckovým 200 €.

Zistite viac

„O spomínaných miestach, kde sa zdržiavajú problémoví ľudia, vieme. Často sa zdržiavajú napríklad aj na Luníku II. Hliadky tam často chodia. Na to, aby sme ich mohli z miesta vykázať, musí byť zrejmé, že spáchali nejaký priestupok, ktorý musíme vedieť aj dokázať, napríklad verejné pohoršenie. A aj potom ich môžeme len napomenúť, pretože finančná sankcia je doslova bezpredmetná, nedá sa od nich vymôcť a oni to dobre vedia. Po odchode hliadky sa na miesto opäť vrátia, a tak to ide dookola. Viac nám zákon neumožňuje,“ opísal situáciu hovorca mestskej polície Róbert Juhászi. 

V Amerike je podľa jeho slov napríklad zákonná možnosť, že tamojšia obdoba mestskej polície môže ľudí vzbudzujúcich verejné pohoršenie zadržať a súd im môže uložiť trest verejnoprospešných prác. U nás takúto možnosť strážcovia verejného poriadku nemajú.

foto: veja

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím