30.10.20

Taký pôrod v univerzitnej nemocnici ešte nezažili

foto: Veronika Janušková

V piatok (23. 10.) vo večerných hodinách bola na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) prijatá 19-ročná budúca mamička, ktorá odmietla absolvovať odber vzorky pre COVID test a používať v nemocnici rúško.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Zdravotnícky personál, z dôvodu zachovania preventívnych epidemiologických opatrení, musel pristupovať k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení, keďže sa nedalo vylúčiť riziko nákazy.

Peter Horničár prijímal pacientku na gynekologickej klinike. Foto: UNLP
Peter Horničár prijímal pacientku na gynekologickej klinike. Foto: UNLP

„Ak mamička odmietne podstúpiť COVID test, je podľa nariadenia nemocnice považovaná za infekčnú a je izolovaná od všetkých ostatných mamičiek. Cieľom tohto opatrenia je, aby sme ostatné mamičky a ich detičky chránili, pretože si nie sme istí, či je alebo nie je infekčná,“ hovorí gynekológ Peter Horničár, ktorý prijímal na oddelenie problémovú rodičku. 

Neonatológ Peter Krcho upozorňuje, že matky by mali mať rúško počas celého pobytu v pôrodnici. Foto: Veronika Janušková
Neonatológ Peter Krcho upozorňuje, že matky by mali mať rúško počas celého pobytu v pôrodnici. Foto: Veronika Janušková

Chráni novorodenca 

Neonatológ Peter Krcho dôrazne odporúča nosiť v pôrodnici rúško a podrobiť sa testovaniu. „Mamička takto chráni novorodenca, ak by bola infikovaná bez klinických prejavov, ba dokonca aj COVID pozitívna, ak nemá klinické prejavy. Odporúčam dieťa dojčiť v maske a po umytí rúk. Materským mliekom sa výrazným spôsobom znižuje riziko infekcie,“ uvádza na svojom facebookovom profile.

Upozorňuje, že v prípade nutných intervencií (anestéza, chirurgický zákrok, CT vyšetrenie a iné) sa vyžaduje negatívny COVID test a je dobré ho mať už pred pôrodom. „Iba tak vie ošetrujúci personál efektívne chrániť ju a novorodenca.“ 

Neonatológ dodáva, že nenosením rúška a neabsolvovaním testu sa rodička ohrozuje sama, lebo bude ošetrovaná alebo preložená na oddelenie s COVID suspektnými alebo pozitívnymi pacientkami, čím ohrozuje aj svoje dieťa a rodinu. 

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím