20.11.20

Testovanie sa v Košickom kraji týka 55 obcí a miest, pre chybu aj Sečoviec

Foto: TASR

Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 sa počas nadchádzajúceho víkendu (21. - 22. 11.) uskutoční v Košickom kraji v dvoch mestách a 53 obciach. Vyplýva to zo zoznamu zverejneného na stránke somzodpovedny.sk. Testovanie je dobrovoľné a týka sa obcí a miest, kde sa počet pozitívne testovaných dostal nad jedno percento.

Z miest ide o Sečovce v okrese Trebišov a Spišské Vlachy v okrese Spišská Nová Ves. Sečoviec sa pritom testovanie v tomto kole nemalo týkať, keďže mesto bolo do zoznamu zaradené len podľa výsledku v jednom z celkovo šiestich odberných miest z testovania, ktoré sa konalo 30. októbra a 1. novembra.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac
 

Chybne odčlenené odberné miesto 

V piatok to potvrdil prednosta mestského úradu Ivan Kantor. Na danom jednom odbernom mieste testovali 772 ľudí, z čoho osem bolo pozitívnych, teda 1,04 percenta. Na ďalších piatich odberných miestach testovali podľa oficiálnych výsledkov spolu 3 486 ľudí, z ktorých bolo 23 pozitívnych, čo znamená 0,66 percenta.

„Chybne nám jedno odberové miesto odčlenili a zarátali ho ako výsledok mesta nad jedno percento. Celkovo mal počet pozitívnych v meste vyjsť 0,73 percenta, preto sme nemali mať ďalšie kolo. Ja som to ešte v pondelok (16. 11.) riešil s armádou, ale oni dostali rozkaz, takže sa testuje,“ povedal Kantor. Pre mesto to znamená podľa jeho slov zbytočne určité náklady navyše.

Namiesto šiestich odberných miest bude v Sečovciach tentoraz len jedno, na testovanie sa samospráva pripravila. „Spravili sme to v centre mesta v kultúrnom dome, nepredpokladáme, že budú veľké rady, keďže je to na dobrovoľnej báze. Ak by bolo ďalšie povinné kolo testovania, tak potom opäť zriadime tých šesť odberných okrskov,“ povedal prednosta.

Usmernenie o testovaní 

Na ďalšie kolo testovania sa pripravuje aj obec Letanovce v okrese Spišská Nová Ves, kde rovnako ako predtým zriadili dve odberné miesta. Keďže už samospráva skúsenosti má, prípravy sú podľa starostu Slavomíra Zahornadského výrazne jednoduchšie.

„Dopoludnia sme tiež roznášali oznam a usmernenie o testovaní – rozdelenie podľa ulíc. Keďže boli výsledky predchádzajúcich testovaní pre nás nie veľmi priaznivé, samospráva odporúča, aby sa obyvatelia išli dať pretestovať. Ako to ľudia zoberú, ťažko odhadnúť. Osobne sa obávam toho, či to už nebudú trochu ignorovať,“ uviedol.

Dodal, že výsledky testovania sú podľa zverejnených údajov odlišné než tie, aké dostal od veliteľa odberného tímu. Podľa oficiálnych štatistík v Letanovciach najprv otestovali 1 178 ľudí, z ktorých bolo pozitívnych 4,16 percenta, a v ďalšom kole 1 356 ľudí s mierou pozitivity 1,11 percenta.

Testovanie v rámci Košického kraja bude najmä v okrese Košice-okolie, kde sa bude konať v 24 obciach. V okrese Trebišov bude v Sečovciach a 12 obciach, v okrese Spišská Nová Ves v meste Spišské Vlachy a šiestich obciach. Ďalšie testované obce sú v okresoch Rožňava (5), Michalovce (3), Gelnica (2) a Sobrance (1).

(TASR)

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac
 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím