19.02.17

Tím z Košíc sa predstaví v Európskom finále robotickej súťaže

Foto: archív FLL

Tím Talentum SAP z Košíc spolu s tímom IT-PRO-BESST z Trnavy uspeli v semifinále Strednej Európy súťaže FIRST LEGO League v Debrecíne. Postupujú do európskeho finále, ktoré sa bude konať 3.-4. marca 2017 v nemeckom Regensburgu.

First Lego League je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9-16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtisíce detí na celom svete. Každý rok sú pre nich zadané nové úlohy. Úlohou žiakov je postaviť a naprogramovať roboty. Tie sú vyrobené zo stavebníc LEGO.

Úspech v Deberíne

Regionálne kolá turnajov sa konali v siedmich slovenských mestách - Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Žilina, Poprad, Bratislava, Košice a Bratislava. Z nich sa desať tímov prebojovalo na semifinále strednej Európy do maďarského Debrecína, ktoré sa konalo začiatkom mesiaca. V Debrecíne svoje zručnosti predviedlo 27 tímov zo šiestich krajín. Predstavili sa žiaci aj z Maďarska, Poľska, Českej republiky, ale aj súťažiaci z Bulharska či Ruska. 

Najlepšie umiestnenia

Do Európskeho finále postúpilo celkovo šesť tímov. Jeden celkový víťaz, ktorým bol tím z Trnavy, a päť tímov z každej krajiny. Hneď na druhom mieste sa zúčastnil košický tím Talentum SAP. 

Tím Talentum SAP sa semifinálového kola strednej Európy zúčastnilo už piatykrát. „Môžeme skonštatovať, že z roka na rok má súťaž vyššiu úroveň.  Z regionálnych kôl postupujú veľmi dobre pripravené tímy. Robotické modely sú dokonalejšie a kompaktnejšie. Účasť na FLL sa stala prestížnou záležitosťou aj pre elitné školy a rôzne vzdelávacie organizácie,“ skonštatovala trénerka košického tímu Angelika Haneszová. 

Foto: archív FLL
Foto: archív FLL

Rozmanité projekty

Výskumné projekty boli podľa trénerky veľmi rozmanité. „Stretli sme sa s mobilnou aplikáciou, ktorá radí, ako kŕmiť svojich štvornohých miláčikov, informačným systémom na adopciu zvierat z útulku, signalizátorom ježka na cestách a ďalšími zaujímavými témami,“ opisuje projekty A. Haneszová. 

Košický tím sa tento rok predstavil s projektom o záchrane netopierov. „Stáva sa, že pri zatepľovaní bytoviek sú netopiere zamurované do škár, kde zahynú celé kolónie. Pritom netopiere sú zákonom chránené a veľmi užitočné, veď vytvárajú v našom prostredí „biologickú ochranu” proti nepríjemnému hmyzu,“ opisuje problém trénerka. Zariadenie BatScape, ktoré košickí žiaci predstavili, umožňuje bezpečný únik netopierov z trhlín bytoviek a poskytuje ochranárom údaje o netopierích kolóniách. Pomocou infračervených senzorov, ktoré ovláda mikropočítač, zráta počet netopierov a zaznamená údaje na SD kartu.

Najlepší dizajn

Žiaci boli hodnotení v rôznych kategóriách. Podmienkou bola aj kreativita. Hodnotil sa tu napríklad aj dizajn robota, programové ovládanie, prezentácia či tímová práca. „Veľmi nás potešilo, že náš projekt a prezentácia zaujala porotu, čo sa odzrkadlilo aj získaním 2. miesta v tejto kategórii. Dizajn a programové ovládanie nášho robota získalo dokonca 1. miesto. Naša tímová práca tiež patrila medzi najlepšie,“ potešila sa trénerka. Celkovo sa umiestnili na 2. mieste.

Foto: archív FLL

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím