tip od čitateľa
14.09.16

V Čermeli bude nová stanička

V utorok podvečer sa vznášala vo vzduchu stará staničná budova Košickej detskej historickej železnice v Čermeli. Uvoľňuje totiž miesto pre novú staničku.

Unimobunku, ktorá bola viac rokov náhradou za staničnú budovu, v utorok odstránili.

 

Unimobunku, ktorá bola viac rokov náhradou za staničnú budovu, v utorok odstránili.

 

IMG_8609

 

 

IMG_8466

Nezisková organizácia, ktorá ju prevádzkuje, získala v minulom roku prostriedky z Nadácie VÚB v hodnote 10-tisíc eur. Jej výstavbe predchádza už viac ako dva roky proces spočívajúci v príprave projektovej dokumentácie a získavaní potrebných povolení.  

Práce sa začali

„Keďže sa proces chýli k záveru, začíname s prípravnými prácami tak, aby sme po vydaní stavebného povolenia mohli okamžite začať so stavebnými prácami. Aj preto sme provizórne umiestnenú unimobunku, ktorá roky slúžila ako obslužná budova, premiestnili,“ dozvedeli sme sa od Ľubomíra Lehotského, riaditeľa Košickej detskej historickej železnice a predsedu občianskeho združenia Detská železnica Košice.

foto ladislav olexa

Takto vyzerala stanica v 90-tych rokoch, tesne pred tým, ako ju zbúrali.

Pomáhajú dary aj sponzori

Na výstavbu novej staničnej budovy však ešte stále nie je dosť peňazí. „Získavame prostriedky z darov a sponzorských príspevkov. Sme presvedčení, že veľkú časť nákladov ušetríme vďaka výdatnej pomoci dobrovoľníkov a podporovateľov detskej železnice. Okrem toho sa nám v týchto dňoch podarilo uspieť aj v grantovom programe Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Košického samosprávneho kraja, kde sme na zriadenie vnútorných priestorov získali sumu 10-tisíc eur. No ani to nebude stačiť na pokrytie všetkých nákladov spojených s výstavbou. Preto aj touto cestou pozývame verejnosť, firmy, podnikateľov, ak by sa našiel niekto, kto by nás chcel podporiť stavebným materiálom, mechanizmami, odbornou prácou alebo len prísť pomôcť, budeme veľmi radi,“ hovorí Ľ. Lehotský.  

archiv mdc

Mnohí Košičania si staničku pamätajú. O detskú železnicu bol totiž vždy veľký záujem.

Zaujímavá atrakcia

A ako bude nová stanička vyzerať? „Vizualizáciu budovy sme konzultovali s odbornou verejnosťou a s Útvarom hlavného architekta mesta Košice. Autorom projektu je architekt a veľký nadšenec železničnej histórie na Slovensku Tomáš Haviar,“ upresňuje Ľ. Lehotský a dodáva, že nová staničná budova bude po dostavbe zaujímavou atrakciou, ktorá vhodne zapadne aj do architektúry Čermeľského údolia. „Výstavbou staničnej budovy chceme aspoň čiastočne vrátiť podobu Košickej detskej historickej železnici, ktorú mala do polovice 90-tych rokov, kedy boli staničné budovy zbúrané. Hrubú stavbu by sme chceli skončiť ešte do zimy.“

vizualizacia

Vizualizácia novej staničnej budovy

Foto: šč, lo, archív mdc, th

---

Máte tipy, námety alebo pripomienky pre KOŠICE:DNES? Privítame každý, aj anonymný podnet! Za zverejnený tip dostanete 10 eur

Kontaktujte nás: 
prostredníctvom e-mailu redakcia@kosicednes.sk
zavolajte na číslo: 0800 300 010
alebo cez aplikáciu KOŠICE:DNES

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím