13.01.20

Tomáš Szabó chcel ísť Kuciaka len zbiť, vo Veľkej Mači mal kupovať babetu

Foto: TASR

AKTUALIZOVANÉ 

Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Tomáš Szabó odmieta vinu na vražde novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa jeho verzie chceli ísť Kuciaka iba zbiť na objednávku Andruskóa a našli ho v jeho dome mŕtveho.

Dôvod, prečo bol opakovane vo Veľkej Mači, vysvetľuje, že tam chcel opakovane kúpiť od „nejakého Róma“ babetu.

„Andruskó ma oslovil k tomu, či by som nevedel o niekom, kto by zbil alebo „prefackal“ nejakú osobu,“ hovoril pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Tomáš Szabó. To mal podľa vlastných slov najprv odmietnuť, avšak Zoltán Andruskó mal naliehať a ponúknuť mu odmenu 1 500 eur, čo napokon s bratrancom Miroslavom Marčekom mali akceptovať.

Miroslav Marček sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice

Viac k téme

13.01.20
Miroslav Marček sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice

Mŕtve osoby ležali v dome

Deň vraždy opísal tak, že vysadil Miroslava Marčeka, ktorý mal prísť na dvor Kuciaka. Tam mal nahliadnuť dovnútra domu, kde mali podľa neho ležať dve mŕtve osoby. To mal následne povedať Tomášovi Szabóovi. „Ja som mu povedal, že by sme to mali nahlásiť na políciu,“ uviedol Tomáš Szabó. To mal podľa neho Miroslav Marček odmietnuť.

Po konfrontácii Zoltána Andruskóa s faktom, že našli v dome mŕtve osoby, sa mal podľa obžalovaného Andruskó iba usmiať a poznamenať, že to vykonali „nejakí Srbi“.

Vraždu podnikateľa Petra Molnára odmietol bez bližších špecifikácií. K nedovolenému ozbrojovaniu sa priznal v bode štyri obžaloby, ktorá hovorí o tom, že prechovával doma náboje, tak ako Marian Kočner. Náboje mal od roku 2015, odvtedy, čo skončil na polícii. Podľa vlastných slov ich zabudol odovzdať.

Marian Kočner sa priznal k nedovolenému ozbrojovaniu

Viac k téme

13.01.20
Marian Kočner sa priznal k nedovolenému ozbrojovaniu

Jeho verzia je v rozpore

Verzia Tomáša Szabóa je v priamom rozpore s výpoveďou jeho bratranca Miroslava Marčeka. Ten sa ku skutku priznal v prípravnom konaní aj v pondelok pred súdom. Tam vypovedal obšírne o vražde Kuciaka, Kušnírovej aj Molnára.

Tomáš Szabó uviedol, že bude vypovedať iba k jednotlivým skutkom. Na otázky odmieta odpovedať, čo je jeho právo.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z dôvodu pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac
 


Alena Zsuzsová: Marian Kočner si u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal


Marian Kočner si u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to uviedla obžalovaná z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zsuzsová. Na otázky odmietla odpovedať, rovnako ako Tomáš Sz. Odpoveď na otázky podmienila tým, že bude najprv vypočutý Zoltán Andruskó.

Zo spoluobžalovaných pozná Alena Zsuzsová iba Mariana Kočnera. Podiel na vine vo vražde Kuciaka odmieta. Počula o ňom prvýkrát vtedy, keď boli medializované vyhrážky Mariana Kočnera. na jeho osobu.

„Chcem uviesť, že po výsluchu Zoltána Andruskóa chcem a budem vypovedať v plnom rozsahu, a tiež odpovedať na otázky všetkých zúčastnených strán,“ tvrdí obžalovaná.

„Domnievame sa, že akákoľvek výpoveď Aleny Zsuzsová. po vykonaní dôkazov znižuje jej dôveryhodnosť, pretože prispôsobuje svoj výsluch už vykonaným dôkazom,“ reagoval na jej podmienku o výpovedi až po vypočutí Zoltána Andruskóa splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Podľa neho jej pondelkovú výpoveď spochybňujú objektívne dôkazy vrátane komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Foto: TASR
Foto: TASR

Marian Kočner odmietol vypovedať k vražde


Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Marian Kočner odmietol vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Vyjadrovať sa chce len k jednotlivým dôkazom, ktoré budú neskôr na hlavnom pojednávaní vykonané. Splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic toto právo obžalovaného rešpektuje, avšak uviedol súdu, že neskoršia výpoveď znižuje jeho dôveryhodnosť.

Marian Kočner bol posledný zo štvorice obžalovaných, ktorý mal v pondelok vypovedať k jednotlivým skutkom. Napriek tomu, že najskôr uviedol, že vypovedať bude, neskôr svoj názor zmenil a rozhodol sa venovať iba jednotlivým dôkazom.

Tie budú na hlavnom pojednávaní predkladané v podobe svedeckých výpovedí, vecných dôkazov, ale aj digitálnych stôp, akými sú aj prepisy zo šifrovanej aplikácie Threema.

Jediné, k čomu sa obžalovaný vyjadril v oblasti skutkov, ktoré sa mu dávajú za vinu, je skutok z obžaloby hovoriaci o nedovolenom ozbrojovaní a obchodovaní so zbraňami. K tomu sa priznal a neskôr dodal, že išlo o strelivo, ktoré si priniesol zo základnej vojenskej služby. Po výpovediach obžalovaných nasleduje výsluch poškodených. Ako prvá vypovedá matka dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktória Langerová.

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím