08.05.19

Meghan a Harry ukázali svetu svojho synčeka

Foto: TASR

 AKTUALIZOVANÉ 

Britský princ Harry a vojvodkyňa zo Sussexu Meghan dnes pózovali so svojím synom fotografom v kaplnke sv. Juraja na zámku vo Windsore. Prvé dieťa britského princa Harryho a jeho manželky Meghan sa narodilo v pondelok popoludní. Britská kráľovská rodina v stredu oznámila meno prvorodeného syna princa Harryho a jeho manželky Meghan. Nový prírastok dostal meno Archie Harrison, pričom jeho celá podoba znie Archie Harrison Mountbatten-Windsor. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na Buckinghamský palác.

Oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako kráľovský pár predstavil svojho dvojdňového potomka médiám v Sieni svätého Juraja na Windsorskom hrade. Dieťa zároveň po prvý raz ukázali britskej kráľovnej Alžbete II. Archie Harrison je panovníčkiným ôsmym pravnúčaťom a v nástupníckej línii na trón mu patrí siedme miesto.

Novorodenec je za stáročia prvým dieťaťom zmiešanej rasy, ktoré sa narodilo vysoko postaveným členom britskej kráľovskej rodiny, keďže jeho matka je tmavej pleti. Dieťa však podľa odborníka na kráľovský dvor Alastaira Brucea nedostane titul princ, ale gróf z Dumbartonu, pripomenula predtým spravodajská stanica Sky News.

reklamná správa

Dieťa bolo od svojho príchodu na svet s rodičmi v sídle Frogmore Cottage neďaleko Windsorského hradu. Pôrod prišiel menej než za rok po svadbe Harryho (34) a Meghan (37). Pár sa zasnúbil po 16 mesiacoch známosti.

Prvým v nástupníckej línii na trón je chlapcov starý otec princ Charles, ďalej jeho strýko princ William, bratranec princ George, sesternica princezná Charlotte, bratranec princ Louis a otec princ Harry.

Kráľovský pár novinárom povedal, že je svojím synom, ktorý sa narodil v pondelok ráno, "unesený". Harry a Meghan si pohlavie potomka, ktorý bude zrejme mať dvojité britsko-americké občianstvo, neželali vedieť vopred.


Foto: TASR

Vojvodovi a vojvodkyni zo Sussexu pogratulovali k potomkovi poprední britskí politickí lídri vrátane premiérky Theresy Mayovej, šéfa labouristov Jeremyho Corbyna či škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej.

 Archie je skrátenou verziou mena Archibald, je nemeckého pôvodu a znamená "úprimný" či "odvážny". Harrison je aborigénskeho pôvodu a znamená "syn Henryho" alebo "syn Harryho". Mountbatten-Windsor je priezvisko, ktoré používajú niektorí členovia britskej kráľovskej rodiny, vysvetľuje Sky News.

 Archie, ako prvorodený syn vojvodu, môže dostať zmienený titul gróf z Dumbartonu, čo je jeden z Harryho vedľajších titulov, alebo sa môže stať Lordom Archiem Mountbattenom-Windsorom. Podľa stanice BBC je však pravdepodobné, že rodičia si pre svojho syna zvolili jednoduché oslovenie pán (Master).

Buckinghamský palác stále nepotvrdil, kde vojvodkyňa rodila, BBC však uvádza, že to mohla byť súkromná pôrodnica Portland Hospital v centrálnej časti Londýna, kde sa narodili aj iní členovia kráľovskej rodiny.

reklamná správa

Meghan a princ Harry sa stali rodičmi. Vojvodkyňa porodila syna

Viac k téme

06.05.19
Meghan a princ Harry sa stali rodičmi. Vojvodkyňa porodila syna

(TASR, SŠ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím