16.02.17

Uhynuli ryby za milióny

Foto: Veronika Janušková

Masívny úhyn rýb v Hornáde znepokojuje košických rybárov. V miestnej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu odhadujú škody na niekoľko miliónov eur!

V utorok podvečer im oznámili, že v rieke blízko útulku pre bezdomovcov na Bosákovej ulici plávajú desiatky rýb hore bruchom. Udalosť hneď nahlásili polícii a na druhý deň sa hospodár zväzu vybral s veterinárom priamo na miesto. Našli 26 podustiev, ktoré, ako zistili, zomreli na udusenie pred siedmimi až desiatimi dňami. „Polícia sa spomínanej udalosti nebude venovať, pretože podľa doterajších zistení nedošlo k trestnému činu ani priestupku,“ dozvedeli sme sa od hovorcu košických policajtov Alexandra Szabóa. 

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Dusia sa pod ľadom

„Utorkový nález je len kvapkou v mori. Už niekoľko týždňov nachádzame v Hornáde mŕtve ryby. Ide najmä o mreny, podustvy, pstruhy dúhové, pstruhy potočné a miene. Presný počet nevieme vyčísliť, ale ide o tisíce kusov po celom toku Hornádu,“ povedal nám tajomník miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Štefan Kopčo. 

Podľa jeho slov za masívnym úhynom rýb v Hornáde však netreba hľadať otrávenú vodu. Rybári majú vo veci jasno – na vine sú kormorány, ktoré v januári vo veľkom množstve prileteli na brehy rieky zimovať. „Kormorány lovia v kŕdľoch. Pri Hornáde ich bolo asi dva a pol tisíca. To, čo nezožrali, nahnali pod ľad do plytkej vody, kde sa ryby udusili a postupne ich voda po celej dĺžke rieky vyplavuje. Škody sú obrovské, určite dva až tri milióny eur, presné číslo zatiaľ nevieme. Prakticky sme prišli o všetko, čo sme do rieky nasadili,“ tvrdí Kopčo. 

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Dôsledok zákazu pyrotechniky?

Že sa niečo podobné môže stať, rybári predvídali už v januári. Preto chceli kormorány odplašiť. „V meste sa nesmie strieľať, tak sme ich s pomocou delobuchov chceli dostať mimo katastra mesta. Požiadali sme magistrát, aby sme mohli používať pyrotechniku. Dostali sme však zamietavú odpoveď. Vraj použitie pyrotechniky zakazuje všeobecne záväzné nariadenie. Tak a teraz sa im môžeme poďakovať za miliónové škody. Tie však nezaplatí zo svojho vrecka žiadny úradník z mesta, ale členovia našej organizácie, ktorí si hradia členské a povolenky na lov rýb,“ hovorí rybársky funkcionár.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: hornad

Ferko
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím