12.07.19

Univerzitu bez hraníc na UPJŠ absolvovalo 72 detí, prevzali si diplomy

Ilustračné foto: TASR

Výučbu a vedeckú činnosť na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) počas tohto týždňa spoznávalo hravou formou 72 detí. Malí absolventi v poradí deviateho ročníka Univerzity bez hraníc si v piatok v rámci slávnostnej promócie z rúk rektora UPJŠ Pavla Sováka slávnostne prevzali diplomy.  

Detská univerzita ponúkla žiakom 5. a 6. ročníka základných škôl počas piatich dní zaujímavý program. Univerzitný život spoznávali formou interaktívnych prednášok vysokoškolských pedagógov piatich fakúlt UPJŠ a univerzitných pracovísk. Program bol doplnený o praktické ukážky a experimenty. Popoludnia využívali deti na športovo-animačné aktivity.

„Cieľom Univerzity bez hraníc, tzv. detskej univerzity, je priblížiť deťom a možno aj ich rodičom svet vedy a vzdelávania na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a zároveň im aj pomôcť usmerniť ich ďalšie vzdelávanie,“ uviedla hovorkyňa univerzity Linda Babušík Adamčíková.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Oproti projektom podobného charakteru je Univerzita bez hraníc koncepčne zameraná na sprístupnenie sveta vedy a vzdelávania deťom pochádzajúcim aj zo sociálne vylúčených vrstiev spoločnosti s cieľom podporiť rozvoj ich talentu, schopnosti a zručnosti. „Výnimočnosť formátu našej detskej univerzity spočíva v tom, že sa na ňom pravidelne zúčastňujú aj deti z Centier pre deti a rodinu. Našou snahou je pomáhať začleniť tieto znevýhodnené skupiny do detského kolektívu bez toho, aby sa v priebehu realizácie projektu prihliadalo na tento hendikep,“ priblížila koordinátorka projektu Adriana Sabolová. Na tohtoročnej detskej univerzite sa zúčastnilo desať detí z detských domovov Košického kraja.

Školáci postupne navštívili fakultu verejnej správy, lekársku, právnickú, prírodovedeckú a filozofickú fakultu UPJŠ, zavítali aj do univerzitnej knižnice či na pôdu ústavu telesnej výchovy a športu. Súčasťou programu boli zamyslenia sa nad kultúrou a kultúrnymi stereotypmi, získanie vedomostí o tom, ako podať prvú pomoc, spoznávanie sveta parazitov, ukážky automobilov poháňaných vodíkom či slnečnou energiou, simulovaný súdny spor či prehliadka televízneho a filmového štúdia.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím