19.01.17

Útulok si môže vyberať, komu zveria psy na adopciu

Foto: Veronika Janušková

Potenciálna záujemkyňa o psa z útulku sa na sociálnych sieťach sťažovala na prístup zamestnancov v Haniske. Vypočúvanie, šepkanie poza chrbát a nevôľa vydať psa. Vedúca Útulku ÚVP Košice to však vidí inak.

Rodine Krušpierovej zomrel ich domáci miláčik po jedenástich rokoch. Rozhodli sa pre adopciu psov z útulku. „Pri obhliadke nám padli do oka dve fenky a jeden psík, ktoré si nás samy vybrali svojím správaním. Najviac nám učarovala fenka bígla. A tu nastal problém,“ opisuje situáciu dcéra Veronika Krušpierová.  

„Keď sme oslovili dotyčných zamestnancov, z ich strany začalo obrovské vypočúvanie, akoby bol ten psík z našej strany už teraz týraný. Zamestnanci si pošuškávali poza náš chrbát a neboli ochotní povedať nám, čo sa vlastne deje. Uvedomujeme si, že útulok si musí chrániť psíkov a preverovať, komu ich dajú, ale takýto prístup z ich strany nás donútil po asi hodine strávenej v útulku odísť,“ pohoršuje sa potenciálna záujemkyňa.

Veronika Krušpierová sa sťažovala na prístup zamestnancov košického útulku. / Foto: Veronika Janušková
Veronika Krušpierová sa sťažovala na prístup zamestnancov košického útulku. / Foto: Monika Kacejová

Vrátený z dočasnej starostlivosti  

Útulok nepopiera šepkanie, ale vysvetľuje to zo svojho uhla pohľadu. „Tam len jedna kolegyňa oznámila druhej, že záujemkyňa s priateľom si tohto konkrétneho psíka zobrali do dočasnej opatery do bytu. Po pár dňoch ho vrátili, že ho nezvládajú. Z toho vyplývali pochybnosti,“ spresňuje vedúca Útulku ÚVP (Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov) Romana Šerfelová. 

„Áno, je to pravda, ale do dočasnej opatery si psa zobral môj priateľ. Tentokrát si ho chcela adoptovať mamka na záhradu,“ uviedla V. Krušpierová. Aby záujemkyňa dokázala, že majú na záhrade vhodné podmienky na adopciu, rozhodli sa pozvať pracovníkov útulku na obhliadku. Tí ju odmietli. „Na to nie je vždy čas. Robíme to len v špeciálnych prípadoch, napríklad, keď si firma chcela adoptovať psa,“ vraví R. Šerfelová. 

Nevhodný výber

Vedúca útulku si za svojimi zamestnancami stojí. Podľa nej si záujemkyňa zobrala celú situáciu príliš osobne. „Rozprávala som sa so všetkými kolegyňami. Venovali sa jej tri  pracovníčky, previedli ju útulkom a v pokoji vysvetlili, prečo si konkrétneho psíka nemôže adoptovať,“ oponuje R. Šerfelová.  

Problémom bolo podľa nej umiestnenie psa. „Záujemkyňa si totiž vybrala psíka, ktorý je vo vykurovanej budove, kde je okolo 20 stupňov. Ona ho chcela umiestniť na dvor svojej matky, čo sme nemohli dopustiť. V týchto mrazoch by prešli do prostredia, kde je o 30 stupňov nižšia teplota.“ 

Psy kontrolujú

Útulky si môžu vybrať, komu psa zveria do adopcie. „Prešlo cez nás vyše 6-tisíc psov a po našich skúsenostiach robíme aj vytipované kontroly. My ich ošetríme, staráme sa o nich, majú výbeh a potom ich nájdeme zaviazané na reťaziach a v zlých stavoch. V takomto prípade máme aj uvedené v zmluve, že si ich vezmeme späť, čo sa už neraz stalo,“ pokračuje R. Šerfelová.  Presne stanovené podmienky pre potenciálnych záujemcov nemajú. „Preto sa pýtame veľa rôznych otázok a upozorňujeme ľudí, aké podmienky v zmluve podpisujú. Je mi len ľúto, že sa celá situácia až takto vyhrotila. Dievčatá sa starajú o psíky za minimálne peniaze a ľudia takto len dehonestujú našu prácu.“  

Foto: Veronika Janušková 

Čítajte viac: zvierata utulok

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím