17.12.19

V deň 70. výročia košickej univerzity odhalili galériu jej rektorov

foto: Veronika Janušková

Galériu rektorov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach odhalili v priestoroch univerzity v deň jej 70. výročia.

Ako informovala hovorkyňa UVLF Zuzana Bobrikova autorom obrazov je akademický maliar Stanislav Bubán.

Ide o obrazy ôsmich rektorov a dekanov - aj z čias, keď bola škola súčasťou nitrianskej vysokej školy. Na olejomaľbách sú znázornení Ján Hovorka, Tomáš Gdovin, Jaroslav Otto Vrtiak, Ján Lazar, František Lešnik, Dušan Magic, Rudolf Cabadaj a Emil Pilipčinec.

„Galéria portrétov tak po vzore veľkých európskych univerzít dokumentuje osobnosti, ktoré posúvali túto jedinečnú vzdelávaciu inštitúciu v priebehu siedmich desaťročí,“ povedala Bobriková. Galériu umeleckých portrétov emeritných rektorov odhalili v zasadacej miestnosti rektorátu v pondelok (16. 12.).

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Komplikovaný vznik univerzity 

Práve 16. decembra 1949 bola zriadená Vysoká škola veterinárska v Košiciach, dnešná UVLF. Zákon mal účinnosť od študijného roku 1949/1950 a legislatívne tak potvrdil fungovanie jedinej inštitúcie svojho druhu na Slovensku. Za prvého rektora bol vymenovaný Hovorka, ktorý stál aj na čele prípravného výboru. Do prvého ročníka sa zapísalo 105 študentov, z toho jedna žena.

Ako Bobrikova pripomenula, vznik univerzity si vyžiadala doba, keďže povojnová situácia v živočíšnej výrobe bola veľmi komplikovaná. Výrazný pohyb vojsk spôsobil, že chovy zvierat boli ohrozované viacerými nákazami.

„Nákazová situácia bola zvlášť na východe Slovenska veľmi nepriaznivá. Boli tu veľké chovy hospodárskych zvierat a brucelóza či tuberkulóza boli úplne bežnými chorobami. Preto bola potreba veterinárnej služby veľmi akútna,“ vysvetlila súčasná rektorka univerzity Jana Mojžišová.

UVLF v Košiciach si 70 rokov svojej existencie pripomína sériou podujatí po celý rok.

reklamná správa
 

Čítajte viac: uvlf osobnosti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím