11.01.19

V integrovanej doprave sú Košice pozadu, priznal primátor Jaroslav Polaček

foto: Veronika Janušková

Systém integrovanej dopravy medzi mestami Košice a Prešov, teda cestovanie na jednotný lístok na jednej vzdialenosti rôznymi druhmi dopravy a prepravcami, bol v piatok témou stretnutia primátorov Košíc a Prešova, aj košického a prešovského župana.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, Spolu, Progresívne Slovensko) po rokovaniach povedal, že ostatné samosprávy sú v tomto zámere o podstatne ďalej, ako mesto Košice. Košické mestské zastupiteľstvo pritom prvý základný dokument o integrovanej doprave schválilo ešte v roku 2008.

„Mesto Košice má záujem sa k projektu pridať. Ostatné tri samosprávy majú podpísané memorandá o spolupráci, my nie sme v tomto systéme. Košice urobili doteraz veľmi málo v integrovanej doprave,“ povedal.

Podľa neho by spolupráca Košíc v tejto oblasti s Prešovom a obidvoma samosprávnymi krajmi mala dostať zmluvnú podobu v marci.

reklamná správa

Príďte sa zabaviť na galavečer H2o OK Slovakia

Lístky v predpredaji na kúpalisku Červená hviezda

Zistite viac
 

Jednotné zľavy vo februári

Prešovský župan Milan Majerský (KDH) spresnil, že Prešovský a Košický samosprávny kraj sa zatiaľ dohodli na harmonizácii zliav cestovných lístkov pre jednotlivé vekové kategórie cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Jednotné zľavy u všetkých prepravcov na území krajov začnú platiť od začiatku februára. 

Prvou fázou integrovanej dopravy budú rovnaké zľavy pre cestujúcich u všetkých autobusových prepravcov. Foto:Veronika Janušková
Prvou fázou integrovanej dopravy budú rovnaké zľavy pre cestujúcich u všetkých autobusových prepravcov. Foto: Veronika Janušková

„Do tohto zľavového systému chceme zahrnúť aj dopravné podniky mesta Prešov a Košice. Naším cieľom je dostať čo najviac ľudí do hromadnej verejnej dopravy z osobných automobilov,“ uviedol Majerský.

K zjednoteniu tarifných sadzieb je potrebná zmena všeobecne záväzného nariadenia o MHD v obidvoch mestách. Polaček k tomu povedal, že majú spracovanú pracovnú verziu novely, schváliť by ju mohlo zastupiteľstvo v apríli.

Rokovanie so železnicami 

Prvé výsledky v podobe jednotných zliav v autobusovej doprave, ktoré sa majú dostaviť vo februári, ocenil košický župan Rastislav Trnka (nezávislý). Označil ich za základ budúceho integrovaného systému.

Rokovať o prepojení so železničnou dopravou sa samosprávy chystajú  so štátnou Železničnou spoločnosťou Slovensko a ministerstvom dopravy. 

reklamná správa
 

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím