22.01.20

Luxusné mercedesy aj nový dom v Lorinčíku. Kto je košický podnikateľ z kauzy astronomického nájomného v Sečovciach

foto: fb Polícia SR
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora
Zdieľať:

AKTUALIZOVANÉ 

Peniaze z astronomického nájomného, ktoré päť rokov platila Spojená škola v Dobšinej za priestory svojej pobočky v Sečovciach, nekončili len na účte prenajímateľa.

Tvrdí to Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá v utorok pri akcii Panda zadržala v Košiciach a na iných miestach Košického kraja štyri osoby. Pre kauzu meganájomného všetkých obvinila z majetkovej trestnej činnosti.

„Vyšetrovateľ spracoval podnet na ich väzobné stíhanie, ktorý predložil aj s vyšetrovacím spisom prokurátorovi úradu špeciálnej prokuratúry. Ten rozhodne o ďalšom postupe,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Elokované pracovisko školy v Sečoviach, ktoré malo zabezpečovať špeciálny výchovný a vzdelávací proces detí prevažne z miestnej rómskej osady, platilo do septembra 2018 za nájom nebytových priestorov aj s prevádzkovými nákladmi až 897-tisíc eur ročne.

reklamná správa

Platby navyšovali dodatkami 

Polícia obvinila z podvodu dnes už bývalú riaditeľku dobšinskej školy Alicu Krivanskú, ktorá nevýhodnú nájomnú zmluvu podpísala ešte v roku 2013, aj Beátu Pandovú, spoločníčku a konateľku firmy S1, ktorá priestory škole prenajímala. 

Podľa jej mena zrejme NAKA svoju zaisťovaciu akciu pomenovala. Krivanská s Pandovou neskôr uzavreli k pôvodnej zmluve dva dodatky. Nimi platby za nájom, prevádzkové náklady či materiálno-technické zabezpečenie priestorov ešte navýšili. 

Košickému samosprávnemu kraju (KSK), ktorý je zriaďovateľom školy, tak pri zohľadnení vtedajších priemerných trhových cien nájmu mala vzniknúť škoda približne 4,8 milióna eur. Polícia uviedla, že ak by zmluva trvala ešte ďalších dohodnutých desať rokov, hrozila škoda až dvanásť miliónov eur. 

Polícia: Kandráč súhlasil   

Účasť na podvode kladie vyšetrovateľ za vinu aj Ivanovi Seňkovi a Štefanovi Kandráčovi z Košíc. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia, ktorého podrobnosti zverejnil denník KORZÁR, Seňko bol konateľ firmy, ktorá prenajatú budovu v Sečoviach pôvodne vlastnila. 

Kandráč bol v čase skutku vedúcim odboru školstva Úradu KSK. Podľa polície z tejto pozície nevykonal opatrenia, aby uzavretiu nevýhodnej zmluvy a dodatkov zabránil, naopak v závere rokov 2014, 2015 aj 2016 dal riaditeľke školy súhlas s použitím peňazí na tento účel. 

Podnikateľ Seňko aj Pandová sú obvinení aj z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Vyšetrovateľ totiž tvrdí, že platby za meganájomné z účtu S1 previedli na dve iné firmy, odkiaľ ich v hotovosti vyberali a použili na vlastnú potrebu. 

Š. Kandráča si z magistrátu zobral na Úrad KSK Z. Trebuľa, keď bol v roku 2006 ako primátor Košíc zvolený za župana. foto: Veronika Janušková
Š. Kandráča si z magistrátu zobral na Úrad KSK Z. Trebuľa, keď bol v roku 2006 ako primátor Košíc zvolený za župana. foto: Veronika Janušková
Ivan Seňko býva v rodinnom dome v Lorinčíku. Je napisaný na jeho manželku a ešte jednu príbuznú.
Ivan Seňko býva v rodinnom dome v Lorinčíku. Je napisaný na jeho manželku a ešte jednu príbuznú. foto: veja

Na účet manželky 

„Okrem toho previedla z účtu svojej firmy na účet košickej spoločnosti sumu 859-tisíc eur, deklarovanú ako platby za služby, ktoré však neboli nikdy vykonané,“ opisuje uznesenie podľa Korzára ďalší peňažný tok z firmy Pandovej na firmu Seňka, ktorý potom mal väčšinu tejto sumy poslať na účet svojej manželky. 

Seňko býva v pomerne novom rodinnom dome v košickej mestskej časti Lorinčík. Má zastavanú plochu 341 metrov štvorcových. Denník KOŠICE:DNES v ňom v stredu našiel jeho manželku. Vyjadrovať sa nechcela, odmietla povedať aj meno obhajcu manžela, ktorý by mohol poskytnúť stanovisko. 

Podnikateľ alebo jeho príbuzní používajú niekoľko luxusných áut. Vo dvore rodinného domu stálo SUV Mercedes GLE. Seňko alebo jeho manželka jazdia aj na terénnom Mercedese G alebo luxusnej limuzíne Mercedes Maybach. 

Jedno z vozidiel, ktoré používa obvinený podnikateľ. foto: archív kd
Jedno z vozidiel, ktoré používa obvinený podnikateľ. foto: archív kd

V jednej dedine 

Seňko pochádza zo Zemplínskej Telice, kde si na Okružnej ulici kúpil a zrekonštruoval starší dom aj Kandráč. Podľa zdrojov z obce sa Seňko dávnejšie priatelil s Kandráčovou dcérou. 

Kandráč šéfoval odboru školstva košickej župy v čase, keď ju viedol Zdenko Trebuľa zo Smeru. Vedúcim bol od roku 2006. Nový župan Rastislav Trnka (nezávislý) sa s ním dohodol v roku 2018 na ukončení pracovného pomeru. 

Na kauzu astronomického nájomného na konci predchádzajúceho volebného obdobia samosprávnych krajov prvá upozornila nezaradená parlamentná poslankyňa Zuzana Zimenová. V novembri 2017 poukázala aj na pochybnú diagnostiku rómskych žiakov zaraďovaných do školy v Sečovciach.

Košického podnikateľa z kauzy meganájomného v Sečovciach za podvod už odsúdili. Do väzenia nešiel

Viac k téme

23.01.20
Košického podnikateľa z kauzy meganájomného v Sečovciach za podvod už odsúdili. Do väzenia nešiel

Župa za Trebuľu: Nevedeli sme  

Župa vtedy reagovala, že podľa zásad hospodárenia s majetkom KSK mala škola požiadať zriaďovateľa o schválenie nájmu, ale návrh nájomnej zmluvy nepredložila, keďže zákon o majetku vyšších územných celkov jej takúto povinnosť neukladá. 

V oficiálnej tlačovej správe tvrdila, že Kandráč sa stretol s Krivianskou a vyžiadal si od nej písomné stanovisko s vysvetlením aj k podmienkam uzatvorenia zmluvy o nájme nebytových priestorov pre elokované pracovisko. Podľa správy mal tiež Kandráč požiadať Trebuľu „o vymenovanie kontrolnej skupiny“. 

Trnka v stredu na mimoriadnom brífingu zopakoval, že finančnú kontrolu nájomnej zmluvy nariadil až on hneď po svojom nástupe do funkcie začiatkom decembra 2017. V septembri 2018 dal odvolať riaditeľku školy v Dobšinej a elokované pracovisko bolo presťahované do iných priestorov, za ktoré kraj platí ročne o 870-tisíc eur menej. 

reklamná správa

„Vydieranie“ Trnku odmietli  

„KSK poskytol orgánom činným v trestnom konaní všetku potrebnú súčinnosť na zistenie skutkového stavu, čo sa odrazilo v uznesení o vznesení obvinenia. Využijeme všetky práva poškodeného v trestnom konaní, aby sme dosiahli náhradu vzniknutej škody,“ povedal. 

Trnka v júni 2018 vyhlásil, že mu cez inú osobu „Ivan“ a jeho právnik odkázali, že ho skompromitujú nahrávkami a fotografiami, ak bude ďalej riešiť nájom pobočky školy v Sečovciach. Tvrdil, že mu bola ponúknutá suma milión eur, ak s tým prestane. 

Pre podozrenie z vydierania a iných trestných činov podal župan trestné oznámenie. V stredu potvrdil, že polícia ho odmietla a ani nezačala trestné stíhanie. 

R. Trnka informoval, že župa si platby za predražený nájom vymáha aj v civilnom konaní. Proti firme S1 podala žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia. foto: Veronika Janušková
R. Trnka informoval, že župa si platby za predražený nájom vymáha aj v civilnom konaní. Proti firme S1 podala žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia. foto: Veronika Janušková

Čítajte aj: 

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím