11.02.19

V košickej gréckokatolíckej katedrále vystavili relikvie sv. Konštantína-Cyrila

Foto: TASR
DNES
Zdieľať článok:

V košickej gréckokatolíckej katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky sú od nedele (10. 2.) vystavené relikvie svätého Konštantína-Cyrila. Ide o pozlátený relikviár prstencového typu v priemere približne dva centimetre, ktorý je vložený do veľkej ikony, na nej sú zobrazení sv. Cyril a Metod. Informoval tajomník eparchiálneho biskupa a hovorca košickej eparchie Martin Mráz.

„Relikvie sme sa rozhodli vystaviť k verejnej úcte, lebo tieto dni si Slovania pripomínajú 1150. výročie od smrti svätého Konštantína-Cyrila. Ide o dar od nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, ktorý ich v roku 2017 daroval Košickej eparchii a vladykovi Milanovi Chauturovi, košickému biskupovi, počas osláv 20. výročia zriadenia Košického apoštolského exarchátu, priameho predchodcu Košickej eparchie,“ povedal Mráz.

reklamná správa

Bohatý program

Počas celého týždňa 11. až 17. februára je pri príležitosti výročia apoštola Slovanov a spolupatróna Košickej eparchie pripravený program. „Utorky večer zvykne byť v našej katedrále liturgia v staroslovienčine, to znamená v tom jazyku, ktorý je veľmi blízky tomu, ktorí priniesli a kodifikovali Cyril a Metod. V utorok (12. 2.) bude sláviť liturgiu náš biskup a bude rozprávať aj o tom, prečo je Košická eparchia zasvätená solúnskym bratom, a prečo ich máme za svojich patrónov už 22 rokov“, povedal s tým, že streda (13. 2.) bude zameraná na mladých.

Vo štvrtok (14. 2.) bude o odkaze spomínaných svätých hovoriť predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda. „Piatok (15. 2.) večer bude tematicky zameraný na rodinu a manželstvo, keďže je na Slovensku Národný týždeň manželstva. Keď si čítame o živote týchto solúnskych bratov, je zaznamenaný pozitívny vplyv ich rodičov nielen čo sa týka vzdelania, ale aj viery,“ uzavrel Mráz.


Foto: TASR

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Čítajte viac: nabozenstvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím