11.02.19

V košickej gréckokatolíckej katedrále vystavili relikvie sv. Konštantína-Cyrila

Foto: TASR

V košickej gréckokatolíckej katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky sú od nedele (10. 2.) vystavené relikvie svätého Konštantína-Cyrila. Ide o pozlátený relikviár prstencového typu v priemere približne dva centimetre, ktorý je vložený do veľkej ikony, na nej sú zobrazení sv. Cyril a Metod. Informoval tajomník eparchiálneho biskupa a hovorca košickej eparchie Martin Mráz.

„Relikvie sme sa rozhodli vystaviť k verejnej úcte, lebo tieto dni si Slovania pripomínajú 1150. výročie od smrti svätého Konštantína-Cyrila. Ide o dar od nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, ktorý ich v roku 2017 daroval Košickej eparchii a vladykovi Milanovi Chauturovi, košickému biskupovi, počas osláv 20. výročia zriadenia Košického apoštolského exarchátu, priameho predchodcu Košickej eparchie,“ povedal Mráz.

reklamná správa

Dermacol NO NAME Acoustictour 2019 začína!

S turné prejde kapela 23 miest po celom Česko-Slovensku.

Zistite viac

Bohatý program

Počas celého týždňa 11. až 17. februára je pri príležitosti výročia apoštola Slovanov a spolupatróna Košickej eparchie pripravený program. „Utorky večer zvykne byť v našej katedrále liturgia v staroslovienčine, to znamená v tom jazyku, ktorý je veľmi blízky tomu, ktorí priniesli a kodifikovali Cyril a Metod. V utorok (12. 2.) bude sláviť liturgiu náš biskup a bude rozprávať aj o tom, prečo je Košická eparchia zasvätená solúnskym bratom, a prečo ich máme za svojich patrónov už 22 rokov“, povedal s tým, že streda (13. 2.) bude zameraná na mladých.

Vo štvrtok (14. 2.) bude o odkaze spomínaných svätých hovoriť predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda. „Piatok (15. 2.) večer bude tematicky zameraný na rodinu a manželstvo, keďže je na Slovensku Národný týždeň manželstva. Keď si čítame o živote týchto solúnskych bratov, je zaznamenaný pozitívny vplyv ich rodičov nielen čo sa týka vzdelania, ale aj viery,“ uzavrel Mráz.


Foto: TASR

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Čítajte viac: nabozenstvo

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím