15.09.18

V košickej zoo krstili malých tučniakov. Mená im dali hokejisti

foto: Iveta Vaculová

Desať rokov chovu tučniakov si v sobotu pripomenula košická zoologická záhrada. Päť tohtoročných mláďat dostalo krstných rodičov od hokejistov z tímu HC Košice, ktorých viedol ich kapitán a slovenský reprezentant Ladislav Nagy.

Oslava pri chovnom zariadení tučniakov sa tešila záujmu najmä rodín s deťmi, nechýbali detské atrakcie, hokejový maskot Vranka či autogramiáda športovcov. Malí tučniaci dostali od hokejistov aj mená – Gina, Gaja, Tomáško, Marcelko a Dávidko. 

Za desať rokov košická zoo odchovala celkovo 30 tučniakov. Niekoľko z nich posilnilo chovy v európskych zoologických záhradách. „V súčasnosti máme päť aktívnych párov, ktoré pravidelne každý rok potešia svojich chovateľov mláďatkami. Návštevníci u nás môžu obdivovať celkom 23 tučniakov jednopásych, v kŕdli žije 11 dospelých, sedem jednoročných mláďat a päť mláďat, ktoré sa vyliahli v tomto roku,“ priblížila Malešová.  

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Tučniaky v Košiciach už desať rokov 

História chovu tučniakov jednopásych v Košiciach sa začala písať v roku 2008. Prvé jedince vtedy doviezli zo Zoo Praha a dánskeho Aalborgu. Začiatok chovu bol problematický a sprevádzal ho úhyn, prvý tučniak sa vyliahol v roku 2010, ale jeho odchov stál veľa úsilia. Prelomový bol rok 2012, keď v zoo odchovali štyri mláďatá. V súčasnosti sa už aj tie zapojili do reprodukcie a odchovávajú vlastných potomkov.

Tučniak jednopásy alebo tiež Humboldtov je nelietavý vták dokonale prispôsobený životu vo vode. Jeho pôvodnou domovinou je pobrežie Južnej Ameriky, živí sa výlučne rybami. V Európe chová týchto tučniakov 97 inštitúcií, na Slovensku je to len košická zoo.Foto: Iveta Vaculová
(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím