14.01.21

V košickej zoo potvrdili vírus vtáčej chrípky u piatich kačíc

ilustračné foto: TASR

V košickej zoologickej záhrade zaznamenali dosiaľ päť kačíc, u ktorých Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo vírus vtáčej chrípky. K prvým trom kačiciam pižmovým pribudli v stredu (13. 1.) dve kačice obojkové.

Pre verejnosť ostáva zoo až do odvolania zatvorená, potvrdila to vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Vírus nie je prenosný na človeka

Vírusu vtáčej chrípky u prvých dvoch kačíc pižmových, ktoré uhynuli, laboratórne potvrdili 7. januára. Zoo následne v rámci opatrení z rozhodnutia regionálnej veterinárnej a potravinovej správy pre návštevníkov zatvorili. Pravdepodobným zdrojom nákazy je voľne žijúce vtáctvo a kontakt s chovanými vtákmi. Zistený vírus nie je prenosný na človeka.

„V košickej zoo platia v týchto dňoch sprísnené pravidlá chovu. Inštalovali sme dezinfekčné rohože, pri vstupe najmä pre zásobovanie máme dezinfekčný brod, do krmiva pridávame viac vitamínov a podporných látok pre ohrozené druhy, ktoré žijú vo vonkajších expozíciách,“ uviedol zoológ Patrik Pastorek.

V košickej zoo potvrdili vtáčiu chrípku

Viac k téme

08.01.21
V košickej zoo potvrdili vtáčiu chrípku

V pozmenenom režime pracujú aj chovatelia na úseku vtákov. Starostlivosť o nich je z hľadiska ošetrovania striktne rozdelená tak, aby sa zabránilo riziku prenosu. Od potvrdenia vtáčej chrípky platí tiež ochranné pásmo v okruhu troch kilometrov od ohniska výskytu.

Zoologická záhrada chová takmer 500 vtáčích jedincov. V prípade priaznivého vývoja by sa podľa predpokladov mohli jej brány opätovne otvoriť vo februári.

Vtáčia chrípka sa v Zoo Košice objavila aj v roku 2017, keď ju potvrdili 4. januára.

reklamná správa

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím