19.02.20

Plamene na Furči zhtli najmenej dvestotisíc eur

Foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ 

Necelú hodinu po polnoci zobudili obyvateľov okolia ulice Povstania českého ľudu na Furči policajné a hasičské sirény a majáky. Rýchlo zistili, že smerujú k obchodnému centru Laborec.

Obchoďák, ktorý Košičania poznajú pod názvom „Modrák“, začal horieť v prízemnej časti. Hasiči sa na miesto vyrútili hneď po tom, čo im začali na operačnom zvoniť telefóny a hlásenia a zároveň aj alarm z hlásiča zadymenia práve z tohto obchodného centra.

reklamná správa
 

Čakajú na posudok statikov

„Zasahovalo spolu 23 hasičov zo staníc na Požiarnickej i Teplárenskej ulici s ôsmimi ťažkými vozidlami. Pre silné zadymenie museli hasiť s dýchacími prístrojmi. Samozrejme, že museli vynášať a hasiť zariadenia z horiacich prevádzok,“ opísal nám zásah okresný riaditeľ košických hasičov Tomáš Bérzetei. 

Podľa jeho slov sa podarilo oheň zlikvidovať okolo štvrtej ráno. Plamene úplne zničili prevádzky, v ktorých boli predajne drogérie a papiernictva. Ďalšie prevádzky, napríklad reštaurácia či pekáreň, sú poškodené minimálne hustým dymom a tiež sa v nich nedá pracovať.

Či a kedy budú môcť spomínané prevádzky obnoviť činnosť, je zatiaľ neisté. Všetko bude závisieť od vyjadrenia statikov, ktorí budovu obhliadajú.

Jediným pozitívom je, že pri požiari a jeho likvidácii nebol nikto zranený.

Oheň sa rozšíril z drogérie

Epicentrum požiaru bolo podľa hasičov v priestoroch drogérie. Čo bolo jeho príčinou, nám dnes ešte nevedeli povedať. „Nevylučujeme ani úmyselné založenie, ale zatiaľ je ešte predčasné o tom hovoriť, uvidíme, čo povedia zisťovatelia príčin vzniku požiarov,“ informoval nás T. Bérzetei. Oheň sa totiž šíril veľmi rýchlo. Krátko pred ohlásením okolo obchoďáku šla policajná hliadka a podľa slov jej členov všetko bolo v poriadku.  

Presnú výšku škody, ktorú napáchal oheň a dym, zatiaľ nemajú zosumarizovanú. Určite však presiahne sumu 200-tisíc eur, takže na miesto bola vyslaná expertízno-technická skupina Hasičského a záchranného zboru z Bratislavy. Príčina vzniku požiaru, najmä ak existuje podozrenie z úmyslu, je predmetom aj policajného vyšetrovania. Na miesto vyslali špeciálne vycvičeného psa na vyhľadávanie akcelerátorov horenia. 

Zariadenie musia vymeniť

Pred policajnou páskou znemožňujúcou prístup do zhorenej budovy, za ktorou pobiehali hasiči a najmä policajti, sme dnes zastihli majiteľa reštaurácie z prízemia budovy. 

„Čakám na to, či sa ešte reštaurácia bude dať prevádzkovať. Keď som sa bol pozrieť vo vnútri, tak je jasné, že budem musieť všetko vymeniť, nič také zadymené už nie je použiteľné. Verím však, že statici povolia ďalšie používanie budovy, je to silná železná konštrukcia, ktorá vydržala už od hlbokého socializmu,“ povedal nám nešťastný majiteľ. 

Rovnako sa vyjadrila aj vlastníčka hneď vedľa sídliacej pekárne.

Labašovci si po zlej správe vydýchli

Majiteľom budovy je spoločnosť Labaš, s. r. o., ktorá sa stala známou vybudovaním siete predajní s potravinami s názvom FRESH. Ako nám povedal jej konateľ Miroslav Labaš, po zlej správe o požiari si v prvom rade vo firme vydýchli, že pri ňom nebol nikto zranený. Potvrdil aj hasičmi odhadovanú výšku škody.  

„Po ukončení vyšetrovania a nevyhnutných opráv sa budeme snažiť v čo najkratšom čase znovu otvoriť prevádzky postihnuté požiarom. Naša prevádzka potravín, supermarket FRESH Plus, nebola požiarom zasiahnutá a v tejto chvíli zostáva otvorená,“ vyjadril sa M. Labaš. 

 

foto: Veronika Janušková 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím