29.01.18

V uliciach sa objavil trolejbus

foto: Veronika Janušková

V uliciach Košíc sa v sobotu opäť objavil trolejbus. Prešiel sa z Hornádskej ulice, kde tieto vozidlá garážujú, cez Furču až na konečnú svojej niekdajšej trasy na Lingove a späť.

Hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Michaela Karaffová informovala, že išlo len o skúšobnú jazdu. Jej dôvodom bola kontrola technického stavu trolejového vedenia. 

Ekologické vozidlo MHD typu Škoda 14 TrM sa v sobotu o deviatej dopoludnia ocitlo na ceste len druhýkrát od prerušenia trolejbusovej dopravy v Košiciach 30. januára 2015. 

Vedenie pod prúdom

Za posledné takmer tri roky skúšobnú jazdu absolvoval trolejbus ešte 15. decembra 2015 pri ukončení stavby IKD. Už celé mesiace predtým sa zo strany občianskych združení aj širšej verejnosti hovorilo, že mestský podnik chce úplne zlikvidovať túto dopravnú sekciu.

„Dopravný podnik nikdy netvrdil, že trolejbusy v meste skončili. Toho sa doteraz držíme. Trolejbusové vedenie je stále pod prúdom, takže si treba dávať pozor napríklad pri zemných prácach pod ním,“ upozorňuje riaditeľ riadenia dopravy DPMK Roman Danko.

reklamná správa

Miliónové investície 

Trolejbusová doprava v Košiciach je teda stále utlmená. Dopravcovia sa niekoľkokrát vyjadrili, že síce majú záujem o jej prevádzkovanie, ale na jej obnovenie by potrebovali miliónovú investíciu nielen do samotných trolejbusov, ale aj do trolejového vedenia a jeho príslušenstva. 

Prednosť dostali v Košiciach pri doterajších vysokých investíciách najmä z eurofondov električky, elektrobusy a nízkoemisné autobusy, ktoré tvoria najväčšiu časť dopravných objemov DPMK. 

foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím