14.11.16

V U.S.Steel zahynul zamestnanec dodávateľskej firmy

Smrteľný pracovný úraz sa stal v nedeľu v spoločnosti U. S. Steel Košice. Nešlo však o jej zamestnanca.

Tridsaťštyriročný muž z obce v okrese Košice – okolie zomrel v priestoroch divízneho závodu Energetika. Inšpektorátu práce úraz nahlásil dispečing U. S. Steel Košice.

Inšpektori práce urobili obhliadku miesta udalosti. Zistili, že muž bol zamestnancom dodávateľskej spoločnosti Milo Montage z Čiernej nad Tisou. Firma pre košické oceliarne zabezpečuje údržbu strojov a zariadení i zámočnícke a zváračské práce.

Pád z výšky  

„Inšpektori zistili, že poškodenému, ktorý vykonával opravárske práce na teplárenskom kotle, bola následkom pádu z výšky spôsobená smrť. Príčiny a okolnosti vzniku smrteľného úrazu sú predmetom vyšetrovania,“ povedala Veronika Cicmanová z košického inšpektorátu práce. Ak by sa preukázalo, že úraz vznikol v dôsledku nedodržania predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnávateľom, inšpektorát by mu musel uložiť pokutu najmenej 33–tisíc eur.
Polícia spresnila, že pracovník „spadol z lešenia“. Prípad vyšetruje ako trestný čin usmrtenia.

Z Milo Montage odkázali, že sa do skončenia vyšetrovania nebudú vyjadrovať.

Sústrasť rodine 

„V prvom rade vyjadrujeme rodine pracovníka z dodávateľskej firmy naše hlboké porozumenie a úprimnú sústrasť. Práce, pri ktorých došlo k smrteľnému úrazu, boli vykonané výlučne dodávateľom a jeho subdodávateľom bez účasti U. S. Steel Košice,“ povedal hovorca spoločnosti Ján Bača.

Interný zamestnanec v U. S. Steel sa naposledy stal obeťou pracovného úrazu v roku 2012. Krátko pred Vianocami pri kontrole klapky sadzobne na vysokej peci zahynul 36-ročný predák.

Počet úrazov vo fabrike sa výrazne znížil
Po prevzatí košického hutníckeho závodu americkou korporáciou v roku 2000 sa počet úrazov výrazne znížil. Spoločnosť na svojej webstránke uvádza, že výsledky v oblasti bezpečnosti práce za rok 2015 sú najlepšie v histórii U. S. Steel Košice. Oproti roku 2001 dosiahol podnik 93–percentný pokles v „úrazovej frekvencii“, teda v počte úrazov kalkulovaných na odpracované človekohodiny.  

 

Foto: archív kd

Čítajte viac: U.S.Steel

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím