10.08.19

Vegáni si spravili v parku svoj prvý piknik

Foto: Veronika Janušková

Stravovať sa dá i bez mäsa a živočíšnych produktov. Takýto životný štýl prezentovala v sobotu večer skupinka vegánov. Posedeli si v príjemnom prostredí Mestského parku a podelili sa o svoje recepty.

Vegáni tak prišli s piknikom do Košíc po prvý krát. Po niekoľkých úspešných posedeniach v Bratislave to vyskúšali i na východe Slovenska. Hoci je vegánstvo trendom posledného obdobia, množstvo stravníkov sa vyberá touto cestou najmä kvôli etickým dôvodom.

„Pri učení sa o filozofii indickej kultúry som objavil princíp Ahinsa, čiže neubližovanie živým tvorom. Spočiatku som sa chuti mäsa nevedel vzdať, ale asi pred desiatimi rokmi som sa stotožnil s danou filozofiou,“ povedal návštevník pikniku Jaroslav Oswald. Na piknik priniesol chutné Kichari. Zúčastnení konzumovali i rôzne dezerty ako napríklad orechové guľky alebo slaný tofu koláč.


Foto: Veronika Janušková 

Vegan strava v nemocniciach

Vegáni na piknik priniesli aj petíciu za vegánske menu v nemocniciach a na univerzitách.

„Nemocnice sa dnes riadia podľa výživového plánu z roku 1991. To je tragické,“ povedala organizátorka pikniku Martina Vargová. Tieto ustanovenia nie sú aktuálne a neodrážajú dnešnú pestrosť v gastronómii.

Pokiaľ je nejaký pacient vegán, tak si stravu dohaduje individuálne s personálom nemocničnej kuchyne. Ak mu kuchári nevyhovejú, pacient si jedlo zabezpečuje sám. To je podľa predstaviteľov Slovenskej Vegánskej Spoločnosti problémom. Pre začiatok si však úspech vedia predstaviť v jedálňach na univerzitách.

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím