20.06.20

Veľká predpoveď počasia. Prídu po dažďoch tropické horúčavy?

ilustračná foto: Veronika Janušková

Komu sa zdá tohtoročný začiatok leta daždivý, mal by si pripomenúť roky 2010 alebo 1965. Pred 55 rokmi bol juh Slovenska dejiskom jednej z najväčších povodní a zrážok napršalo podstatne viac než teraz.

Počas víkendu však nastupuje astronomické leto – letný slnovrat nastáva v sobotu 20. júna o 23. hodine a 43. minúte Stredoeurópskeho letného času. A v období letného slnovratu má slnko veľkú moc.

„Keď je slnko najvyššie nad obzorom a keď má slnečný svit dlhé trvanie, pri bezoblačnom počasí dochádza naozaj k výraznému ohrievaniu zemského povrchu a od neho sa ohrievajú aj prízemné vrstvy vzduchu,“ povedal pre teraz.sk klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

História povodní a bohatých zrážok 

Ako vyplýva zo spomienky na povodňový rok 1965, alebo aj na zrážkovo mimoriadne bohatý rok 2010, niekoľko daždivých dní, ktoré prežívame počas júna, je skôr iba kvapkou v mori zrážok. Stačí si pripomenúť čísla. Napríklad na bratislavskej Kolibe v roku 1965 spadlo v apríli 109 milimetrov zrážok, v máji 158 mm, v júni 118 mm a v júli 163 mm. Stačí si však údaje z tohto istého miesta porovnať s rokom 2020. V apríli spadli na Kolibe 2 milimetre zrážok, v máji 77 mm a počas prvých osemnástich dní júna 27 mm. To je okolo 30 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roka 1965.

Ešte menej toho roku napršalo na bratislavskom Letisku – v apríli len 1 milimeter, v máji 54 milimetrov a do 18. júna to bolo 25 milimetrov. „Tohtoročný apríl bol na bratislavskom Letisku zrážkovo najchudobnejší od roku 1951, teda po celý čas, odkedy sa tu zaznamenáva počasie,“ dodal Pavol Faško.

Za zmienku potom stojí aj poriadne daždivý rok 2010. Úhrny zrážok pre bratislavskú Kolibu predstavujú v apríli 91 mm, v máji 186 mm, v júni 83 mm, v júli 104 mm, v auguste 147 mm a ešte aj v septembri napršalo 116 mm.

„Mimochodom máj v roku 2010 bol zrážkovo najbohatším mesiacom v histórii meteorologických meraní na Slovensku,“ povedal Pavol Faško.

„Celkovo bol rok 2010 na viacerých meteorologických staniciach rokom s najvyšším ročným úhrnom zrážok počas celej ich dovtedajšej prevádzky. Veľa totiž pršalo nielen v tzv. teplej polovici roka, teda počas jarných či letných mesiacov, ale počas celého roka 2010.“

V znamení dažďa

Tento víkend – počas ktorého prichádza astronomické leto – bude v znamení dažďa, dokonca pre niektoré oblasti vydal SHMÚ výstrahu pred intenzívnejšími zrážkami (Žilinský a Trenčiansky kraj) i pred búrkami (stred a východ Slovenska). Je však pravdepodobné, že v nasledujúcich dňoch po víkende sa počasie zmení, teda ako vravia odborníci, dôjde k prestavbe poveternostnej situácie. Slova sa ujme známa „Azorská tlaková výš“, ktorá prinesie menej oblačnosti a viac slnka.

A len čo „vykukne“ slnko, bude sa výrazne otepľovať. Tým skôr, že sa nachádzame v období letného slnovratu a slnečné žiarenie má najvyššiu intenzitu. Slnko dosahuje najväčšiu výšku nad obzorom – jeho lúče dopadajú najkolmejšie do našej atmosféry i na zemský povrch –, a samozrejme, prežívame aj dni s najdlhším slnečným svitom. V našich zemepisných šírkach je slnko nad obzorom počas dňa viac než 16 hodín.

Tropické noci 

„Je teda šanca, že sa po víkende oteplí do takej miery, že ak by sem teplý vzduch prúdil dlhšie, mohli by sme niekedy v závere týždňa očakávať tropické dni s maximálnymi teplotami 30 a viac stupňov, ale aj tropické noci, teda noci, keď minimálna teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia,“ vysvetlil Pavol Faško.

„Tento rok pre tropické noci neboli veľmi vhodné podmienky. Vždy keď sa oteplilo, trvalo to príliš krátko, no na tropickú noc je potrebné dlhšie trvanie slnečného svitu a dlhšie obdobie s teplým počasím. Práve to by malo v najbližšom období nastať.“

Dodajme ešte, že kým v sobotu 20. júna pred polnocou nastáva astronomické leto, z meteorologického hľadiska je už celý jún letným mesiacom. A takisto dôležité upozornenie: Aj keď sa letná sezóna iba začína, práve teraz, v júni, dosahuje slnečné žiarenie najväčšiu intenzitu v roku – na čo treba myslieť pri opaľovaní aj pri pobyte v prírode.


Astronomické leto v roku 2020


Astronomické leto sa tento rok začne už v sobotu o 23. hodine 43. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Okamih letného slnovratu totiž z dlhodobého hľadiska kolíše a v prvej polovici 21. storočia pripadá v priestupných rokoch už na 20. jún. Situácia sa tak zopakuje v rokoch 2024, 2028, 2032, 2036, 2040, 2044 a 2048, ale tiež v nepriestupnom roku 2049.

Spôsobuje to nesúlad medzi reálnym astronomickým časom a gregoriánskym kalendárom. Kalendárny rok totiž trvá 365 dní, reálne však Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka obehne za 365 dní, 5 hodín a 49 minút, teda približne za 365 a štvrť dňa. Preto je každý štvrtý rok priestupný, teda má o jeden deň viac (29. február), aby sa táto disproporcia vyrovnala. V takýto rok potom začiatok ročných období pripadá na skorší dátum.

Navyše sa tiež prestupný rok každých 400 rokov vynecháva. Nový 400-ročný cyklus sa začal práve v roku 2000 a na jeho počiatku sú disproporcie najväčšie.

Zároveň je prvý letný deň najdlhším dňom v roku. Napríklad v Bratislave slnko vyjde o 4. hodine a 50. minúte SELČ, zapadne o 20. hodine 55. minúte, teda bude nad obzorom 16 hodín a 5 minút.

V Košiciach nastane východ slnka o 4.31 hod. a západ o 20.41 hod. a v Žiline bude slnko vychádzať o 4.39 hod. a zapadne o 20.53 hod.

Rozdielna dĺžka dňa vyplýva zo zemepisnej šírky. Čím viac na sever, tým sú v období letného slnovratu kratšie noci a dlhšie dni. Už v Českej republike napríklad vôbec nenastáva astronomická noc, teda sa celkom nezotmie. V oblastiach severného polárneho kruhu potom nastávajú známe biele noci. Za polárnym kruhom slnko nezapadá vôbec.

Sme plní očakávaní 

V okamihu letného slnovratu sa Zem na obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, keď je k našej stálici najviac priklonená severná pologuľa a slnečné lúče dopadajú kolmo práve na oblasť obratníka Raka. Pozorovateľ na obratníku Raka teda vidí slnko na poludnie priamo v zenite.

Preto má tiež v tomto období slnečné žiarenie najvyššiu intenzitu. Slnko je v našich zemepisných šírkach nielen najdlhšie ale aj najvyššie nad obzorom.

„Badám aj vo svojej praxi, že sú ľudia v tomto čase akoby plní očakávaní,“ povedal psychológ Dušan Fabián.

„Letný slnovrat je napokon veľmi starý sviatok, keďže začiatok leta sa oslavoval aj v predkresťanskom období. Noc počas slnovratu bola plná veselia, bujarosti, ba aj erotiky. Neskôr sa táto tradícia čiastočne premietla do Svätojánskej noci, počas ktorej sa zakladajú svätojánske ohne.“

Mesiac vstúpi do novu 

Zvláštnosťou tohtoročného letného slnovratu tiež je, že krátko po ňom vstupuje Mesiac do novu – presne sa tak stane 21. júna ráno o 8. hodine 42. minúte. „Vôbec nebude svietiť mesiac, noc zo soboty na nedeľu akoby symbolicky patrila len slnku,“ doplnil Dušan Fabián.

Mesiac v nove má však tento raz aj astronomické dôsledky – 21. júna nastane prstencové zatmenie Slnka viditeľné v strednej Afrike, na Arabskom poloostrove, v Indii, v Nepále v Číne.

Kým astronomické leto sa začína 20. júna pred polnocou, meteorologické leto sa začalo už 1. júna.
 

Predpoveď počasia na nasledujúce dni:

SOBOTA 20.6.2020

Oblačno, na mnohých miestach prehánky alebo búrky.
Minimálna teplota: 17/12 °C
Maximálna teplota: 19/24 °C
Vietor: SZ, 10-25 km/h

NEDEĽA 21.6.2020
Oblačno, miestami prehánky.
Minimálna teplota: 16/11 °C
Maximálna teplota: 18/23 °C
Vietor: S, 15-30 km/h

PONDELOK 22.6.2020
Oblačno, na severozápade prehánky.
Minimálna teplota: 17/12 °C
Maximálna teplota: 19/24 °C
Vietor: S, 15-30 km/h

UTOROK 23.6.2020
Slnečno, na severe búrky.
Minimálna teplota: 18/13 °C
Maximálna teplota: 23/28 °C
Vietor: S, 15-30 km/h

STREDA 24.6.2020
Slnečno, miestami búrky.
Minimálna teplota: 18/13 °C
Maximálna teplota: 24/29 °C
Vietor: S, 15-30 km/h

ŠTVRTOK 25.6.2020
Slnečno, popoludní búrky.
Minimálna teplota: 18/13 °C
Maximálna teplota: 25/30 °C
Vietor: S, 10-25 km/h

PIATOK 26.6.2020
Slnečno, na juhu miestami búrky.
Minimálna teplota: 16/11 °C
Maximálna teplota: 23/28 °C
Vietor: V, 10-25 km/h

 

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím