30.05.20

Veľká predpoveď počasia. Aké nás po chladnom máji čaká leto?

ilustračné foto: TASR

Studený máj, v stodole raj, vraví známe príslovie. A naplnilo sa už druhý raz za sebou. „Máj ako celok skončí na väčšine územia so zápornou teplotnou odchýlkou od dlhodobého priemeru.

Vlani bol máj dokonca ešte o jeden stupeň Celzia chladnejší,“ povedal klimatológ Pavel Matejovič.

Posledné májové dni priniesli okrem ochladenia na mnohých miestach aj dážď. Na vyrovnanie deficitu po jarnom suchu to však nestačí.

„Tohtoročná jar, teda obdobie od marca do mája, bola na Slovensku v znamení veľkého sucha. Napríklad v apríli spadlo len okolo 10 % dlhodobého priemeru zrážok. Sú lokality, kde stále pretrváva výnimočné až extrémne sucho. Týka sa to najmä východnej časti Podunajskej nížiny, juhu stredného Slovenska a tiež západnej časti východného Slovenska,“ povedal Matejovič.

Sucho bolo spôsobené pretrvávajúcim anticyklonálnym počasím. Aj cez víkend bude počasie u nás ovplyvňovať tlaková výš so stredom nad Britskými ostrovmi a Škandináviou. Po jej prednej strane bude prúdiť od severu chladnejší vzduch.

Počas jari sa tiež vyskytlo pomerne dosť vpádov studeného vzduchu z vysokých zemepisných šírok s pomerne častým výskytom silnejších mrazov aj v nížinách.

„To kontrastuje s veľmi miernou zimou, teda akoby jar chcela dobehnúť zameškané. Napriek tomu však jar celkovo neskončí ako studená, pretože apríl a marec boli na väčšine územia Slovenska teplotne nadnormálne, resp. s kladnou teplotnou odchýlkou od dlhodobého priemeru,“ vysvetlil.

Nastúpia letné horúčavy? 

A čo nás čaká v ďalších dňoch? Príde – ako už neraz v nedávnej minulosti – prudký zlom a nastúpia letné horúčavy? Minulý rok to tak bolo.

„Vlani po studenom máji rázne nastúpilo leto a už v prvej polovici júna sa vyskytla prvá vlna horúčav. Leto potom ako celok skončilo ako mimoriadne až rekordne teplé. Aj tento jún sa uvedie teplejším počasím, no úvod bude na základe aktuálnejších prognostických modelov premenlivejší ako vlani,“ povedal Matejovič.

Pri pretrvávajúcom deficite vlahy budú pre prírodu dôležité zrážky. Tu je podľa Matejoviča určitá nádej, že by v prvej dekáde júna mohlo spadnúť asi 20 až 30 mm zrážok, na severe a východe možno aj viac ako 50 mm.

„Sucho sa tak môže čiastočne zmierniť, no na tak dlhú dobu je predpovedanie zrážok veľmi neurčité, navyše v lete často prší pri búrkach a preto zrážkové úhrny môžu byť veľmi rozdielne,“ dodáva klimatológ. „Ak bude navyše v lete teplo, veľa vody sa vyparí, čo situáciu môže naopak ešte zhoršiť a sucho sa môže zvýrazniť,“ uviedol.

Relatívne najteplejšími mesiacmi by mali byť júl a august. V priebehu leta sa samozrejme vyskytnú situácie s relatívne chladnejším počasím, no nebudú mať zrejme dlhšie trvanie.

Podrobnú predpoveď počasia na letné mesiace dnes nie je možné urobiť – hoci sa v médiách takéto správy pravidelne objavujú, nemajú žiadny vedecký základ. Inými slovami, nie je možné v tejto chvíli predpovedať, aké počasie bude povedzme 12. júla alebo 14. augusta.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

SOBOTA 30. 5.
Slnečno
Minimálna teplota: 9/4 °C
Maximálna teplota: 14/19 °C
Vietor: S, 15-25 km/h

NEDEĽA 31. 5.
Zamračené, prechodný dážď
Minimálna teplota: 10/5 °C
Maximálna teplota: 13/18 °C
Vietor: SZ, 15-30 km/h

PONDELOK 1. 6.
Oblačno, na väčšine územia prehánky
Minimálna teplota: 10/5 °C
Maximálna teplota: 15/20 °C
Vietor: S, 15-30 km/h

UTOROK 2. 6.
Prevažne polooblačno, na juhozápade prehánky
Minimálna teplota: 12/7 °C
Maximálna teplota: 17/22 °C
Vietor: SV, 15-25 km/h

STREDA 3. 6.
Slnečno
Minimálna teplota: 13/8 °C
Maximálna teplota: 19/24 °C
Vietor: V, 10-20 km/h

ŠTVRTOK 4. 6.
Slnečno
Minimálna teplota: 13/8 °C
Maximálna teplota: 20/25 °C
Vietor: J, 10-20 km/h

PIATOK 5. 6.
Premenlivá oblačnosť, na mnohých miestach prehánky
Minimálna teplota: 12/7 °C
Maximálna teplota: 19/24 °C
Vietor: J, 15-25 km/h

Podrobnejšiu predpoveď počasia v jednotlivých regiónoch Slovenska nájdete TU:  

 

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Čítajte viac: pocasie slovensko

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím