13.06.20

Veľká predpoveď počasia. Čo prinesie ešte jún?

foto: Veronika Janušková

Hoci sa blíži polovica júna, tento rok ešte neudreli „tridsiatky“, ako sa to stávalo v predošlých rokoch – vrátane minulého.

„Prvá dekáda júna skončila po teplotnej stránke okolo dlhodobého priemeru a to napriek tomu, že sme nezažili ešte typicky letné počasie,“ povedal klimatológ Pavel Matejovič.

„Napriek tomu, že teploty nie sú aktuálne tak vysoké, na pocit je dusno. V ovzduší sa totiž nachádza množstvo vodnej pary, v dôsledku čoho sa na niektorých miestach vyskytujú aj intenzívne búrky. Takéto počasie je spôsobené prúdením vlhkejšieho morského vzduchu, ktorý k nám preniká na prednej strane tlakovej níže so stredom nad Biskajským zálivom.“

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Nejde o typické medardovské počasie

Napriek početným zrážkam a prehánkam nejde o typické medardovské počasie, ktoré sa v minulosti vyskytovalo začiatkom leta a viaže sa naň známa pranostika. S týmto počasím sa totiž spájalo prúdenie chladnejšieho vzduchu sponad Atlantiku smerom do pevniny.

„V minulosti býval jún najchladnejším mesiacom leta, počasie bývalo pomerne premenlivé, a tiež daždivé, na čo sme už trocha aj zabudli,“ pripomenul klimatológ.

„Naopak, v posledných rokoch sa stávalo takmer pravidlom, že už v prvej polovici júna nastúpilo typicky letné počasie. Napríklad vlani sme o takomto čase už zažívali prvú vlnu horúčav a vlaňajší jún skončil na Slovensku ako historicky najteplejší.

Hoci premenlivejší ráz počasia s možnosťou prehánok a búrok ešte zotrvá, predsa len by nasledujúce dni mali čoraz viac pripomínať súčasné meteorologické – a čochvíľa aj astronomické – leto.

„V druhej polovici týždňa by sa postupne mal viac presadzovať vplyv tlakovej výše, ktorá má stred nad Škandináviou. Po jej južnom okraji by k nám mal začať postupne od východu prúdiť teplejší a suchší vzduch. Počasie si však zrejme zachová premenlivejší charakter aj v druhej polovici júna. Mesiac jún by mal po teplotnej stránke skončiť na úrovni dlhodobého priemeru,“ povedal klimatológ Pavel Matejovič.

SOBOTA: 13. 6.
Slnečno, popoludní búrky
Minimálna teplota: 16/11 °C
Maximálna teplota: 25/30 °C
Vietor: S, 10-20 km/h

NEDEĽA: 14. 6.
Slnečno, popoludní miestami búrky
Minimálna teplota: 17/12 °C
Maximálna teplota: 23/28 °C
Vietor: S, 15-25 km/h

PONDELOK: 15. 6.
Slnečno
Minimálna teplota: 16/11 °C
Maximálna teplota: 21/26 °C
Vietor: S, 10-25 km/h

UTOROK: 16. 6.
Slnečno
Minimálna teplota: 16/11 °C
Maximálna teplota: 22/27 °C
Vietor: S, 10-25 km/h

STREDA: 17. 6.
Slnečno
Minimálna teplota: 15/10 °C
Maximálna teplota: 22/27 °C
Vietor: S, 10-20 km/h

ŠTVRTOK: 18. 6.
Polooblačno až oblačno, na mnohých miestach búrky
Minimálna teplota: 16/11 °C
Maximálna teplota: 21/26 °C
Vietor: J, 10-20 km/h

PIATOK: 19. 6.
Oblačno, na väčšine územia búrky
Minimálna teplota: 17/12 °C
Maximálna teplota: 20/25 °C
Vietor: SZ, 15-25 km/h

Podrobnejšiu predpoveď počasia v jednotlivých regiónoch Slovenska nájdete TU: 

 

(TASR)

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím