11.07.20

Veľká predpoveď počasia. Čo nám prinesie ďalší júlový týždeň?

ilustračné foto: Veronika Janušková

Doterajší priebeh leta je naozaj iný, než v posledných rokoch. Stalo sa takmer pravidlom, že sme už na začiatku leta prežívali viacdňové obdobia horúčav.

„Tento rok je vývoj odlišný. Práve naopak, častejšie sa striedajú veľmi teplé a chladnejšie vzduchové hmoty,“ povedal klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

„Priemerná mesačná teplota v júni na Slovensku nevykazovala zápornú odchýlku, teda sa nedá povedať, že bolo chladno, nanajvýš, že nebolo až tak veľmi teplo ako napríklad vlani. Do 9. júla tohto roku nebolo zaznamenaných ani veľa tropických dní, teda dní, keď maximálna teplota vzduchu dosiahne 30 stupňov a viac,“ doplnil Faško.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Spôsobil to jún 

„Je to spôsobené tým, čo sa dialo počas júna, kedy bol charakter počasia veľmi oblačný, pravidelne sa vyskytovali búrky, pri ktorých boli veľmi výdatné dažde. To zabraňovalo tomu aby sa teplota cez deň vyšplhala na tropické hodnoty. Zlom nastal až okolo 27. až 28. júna, teda v posledný júnový víkend, kedy sa začali vyskytovať tropické dni častejšie. Napríklad v Hurbanove ich bolo od 27. júna do 9. júla až sedem, teda nadpolovičná väčšina z tohto trinásťdňového obdobia. To už skôr zodpovedá obrazu leta na Slovensku v posledných rokoch,“ vysvetlil Pavol Faško.

Meteorológovia varujú pred silným vetrom, horúčavami i búrkami

Viac k téme

11.07.20
Meteorológovia varujú pred silným vetrom, horúčavami i búrkami

Po oteplení príchadza zmena 

Počty tropických dní sa síce v posledných dvoch týždňoch zvýšili – no nenasledujú v dlhších obdobiach za sebou. Teda vždy po krátkodobom oteplení prichádza chladnejšie obdobie.

„Letá po roku 2000 sa však vyznačujú istou zárukou, že sa napríklad v Bratislave vyskytne aspoň dvojciferný počet tropických dní,“ povedal klimatológ Faško.

Je veľmi pravdepodobné, že to tak bude aj v roku 2020, no rekordným letám už asi konkurovať nebude. Najmä ak si uvedomíme, že dlhotrvajúce intenzívne horúčavy neprídu ani v nasledujúcom týždni, kedy sa meteorologické leto prehupne do druhej polovice. Striedanie vzduchových hmôt po prechode frontov, ktoré neumožňuje, aby sa vzduch viac prehrial, bude určovať naše počasie aj v nasledujúcich dňoch.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac


NEDEĽA: 12. 7.
Oblačno, miestami prehánky.
Minimálna teplota: 15/10 °C
Maximálna teplota: 19/24 °C
Vietor: S, 20-30 km/h

PONDELOK: 13. 7.
Slnečno.
Minimálna teplota: 13/8 °C
Maximálna teplota: 19/24 °C
Vietor: S, 10-25 km/h

UTOROK: 14. 7.
Slnečno.
Minimálna teplota: 12/7 °C
Maximálna teplota: 21/26 °C
Vietor: S, 10-20 km/h

STREDA: 15. 7.
Slnečno.
Minimálna teplota: 14/9 °C
Maximálna teplota: 21/27 °C
Vietor: J, 10-20 km/h

ŠTVRTOK: 16. 7.
Premenlivá oblačnosť, prehánky.
Minimálna teplota: 16/11 °C
Maximálna teplota: 23/28 °C
Vietor: S, 10-20 km/h

PIATOK: 17. 7.
Slnečno.
Minimálna teplota: 14/9 °C
Maximálna teplota: 22/27 °C
Vietor: SZ, 15-25 km/h


(TASR) 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím